03
březen
2015
sdfg

Valentýn netradičně: vypouštění dravců a sov do volné přírody

Ochránci přírody letos přišli s netradičními nápady, jak oslavit svátek sv. Valentýna. V rámci kampaně Místo pro přírodu nabídli zájemcům romantické vypouštění vyléčených sov, dravců a ježků, náruč orchidejí či den s drsným záchranářem divokých zvířat.

„Držíte v rukou sovu, která otočí hlavu téměř dokola a upře na Vás ta svá obrovská kukadla. Pak jí popřejete hodně štěstí a vypustíte z dlaní. Takový den vašeho života se dá jen těžko popsat,“ říká Kateřina Adámková, členka ČSOP.

Tento a mnoho dalších zážitků nabízí nyní ochránci nejen zamilovaným, ale každému, kdo se rozhodne pomoci dobrovolníkům z občanské iniciativy Místo pro přírodu. Aby totiž nádherná příroda nezarostla a divoká zvířata nepřišla o svůj domov, je nutno o ni pečovat, jako to dělali naši předkové. A tak dobrovolníci kosí, hrabou a někdy si přizvou na pomoc i přírodní sekačky - ovečky a kozy.

„Kosení bělokarpatských luk, které jsou někdy pěkně hrbolaté a příkré, je pořádná fuška, ale taky ohromný relax a ta pravá romantika,“ říká dobrovolník a předseda ZO ČSOP Kosenka v jedné osobě, Mirek Janík. Aby se o 110 hektarů zachráněné přírody mohli dobrovolníci starat, potřebují nyní nakoupit nové nářadí.

Za pomoc poté ochránci přírody umožní veřejnosti vstup do pralesa, výpravu za masožravými rostlinami či návštěvu louky s největší populací orchideje vstavače nachového v Čechách. Mezi další odměny patří patronství zachráněné lokality či již zmíněné vypouštění ptactva a ježků do volné přírody.

Zdroj: Český svaz ochránců přírody 

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR
Nadace Neziskovky.czŽihadlo roku