04
duben
2015
sdfg

Čeští badatelé hledají podporu pro vybudování online muzea Gulagu

Kompletní 3D rekonstrukce autentického tábora Gulagu, virtuální prohlídky s 3D vizualizací předmětů denní potřeby vězňů, to vše propojeno se vzpomínkami pamětníků a podrobnými informacemi – takto bude vypadat unikátní Online muzeum Gulagu. Tým českých badatelů ze sdružení Gulag.cz na jeho vzniku pracuje už několik let a nyní hledá podporu pro svůj projekt u veřejnosti.

Nacistické koncentrační tábory Terezín, Mauthausen, Buchenwald či Osvětim zná každý a muzea vybudovaná na jejich místě ročně navštěvují statisíce lidí. Naopak Pečora, Kolyma, Norilsk, Jermakovo – sovětské pracovní tábory Gulagu – jsou známy mnohem méně a muzeum zde nevzniklo jediné. Mezi 18 miliony vězňů Gulagu byly přitom desetitisíce lidí z evropských zemí i Spojených států, a také 25 tisíc Čechoslováků.

"Během tří expedic na severní Sibiř jsme v uplynulých šesti letech zmapovali 17 opuštěných stalinských táborů. Na poslední výpravě v září 2013 vznikla i unikátní panoramatická prohlídka, která je nyní přístupná na našem webu. Právě tato prohlídka je výchozím bodem pro budování celého komplexního online muzea," říká předseda sdružení Štěpán Černoušek.

Vzhledem k tomu, že se jedná o časově i finančně velmi náročný projekt a projektový tým dosud pracoval bez jakékoliv institucionální či finanční podpory, rozhodli se představitelé sdružení požádat širokou veřejnost o podporu na vznik muzea. "V těchto dnech jsme spustili crowdfundingovou kampaň na portále Hithit, jejíž prostřednictvím žádáme veřejnost o 440.000 Kč. Pokud se nám podaří tuto částku vybrat, Nadace Vodafone, která náš projekt podporuje, nám ji zdvojnásobí," dodává Černoušek.

Projekt Online muzeum Gulagu je v celosvětovém měřítku unikátní. Doposud nikdo nezmapoval a za využití nejmodernějších IT technologií nezrekonstruoval opuštěné tábory Gulagu, kterých jsou stále po vzdálených koutech Sibiře stovky.

 

Zdroj: Profil projektu na portálu Hithit

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR