05
květen
2015
sdfg

Připojte se za svítání k pěvcům!

Jaro je konečně po dlouhé zimě tady. Tažní ptáci přilétají ze svých zimovišť a s nimi opět další ročník Vítání ptačího zpěvu – bezesporu největší koordinované akce svého druhu u nás. Česká společnost ornitologická (ČSO) zve všechny milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili první ptačí písničky a krásu jarní přírody.

Vítání ptačího zpěvu probíhá většinou formou vycházek do probouzející se jarní přírody - a to doslova. Začátek většiny akcí je totiž naplánován na brzké ranní hodiny, kdy ptáci nejvíce zpívají. A věřte, že stojí za to si přivstat. Vedoucí exkurzí ukazují, co kde létá, povídají o určování ptačích druhů, o jejich životě a ochraně. Na mnoha místech jsou exkurze doprovázeny oblíbenými ukázkami kroužkování ptáků, kdy mají účastníci možnost prohlédnout si opeřence zblízka a dozvědět se o jejich kroužkování mnoho zajímavostí. Akce zpestřují přednášky, výstavky peří, hry a soutěže pro děti, ukázky a kontroly ptačích budek, návštěvy záchranných stanic pro živočichy apod.

Vycházky se konají od 11. dubna do 12. června po celé České republice. Vítáním ptačího zpěvu navazuje ČSO ve spolupráci s dalšími organizacemi na tradici založenou v roce 1983 v Birminghamu pod názvem Dawn Chorus Day, kdy místní ornitologové přišli s nápadem přivítat vždy první neděli v květnu ptačí zpěv. Později byla akce převzata řadou národních partnerů sdružení BirdLife International. Po osmnácti letech tak můžeme už i u nás hovořit o tradici.

Zdroj: Česká společnost ornitologická

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR