05
květen
2015
sdfg

Hejno bílých vran oceňuje i letos

Touhu postavit se na vlastní nohy, zažít pocit nekonečné volnosti, kdy už nikomu nemusím říkat, s kým a kam jdu, kdy přijdu, případně jestli vůbec smím… To si asi pamatuje každý ze svého mládí. O tom, že prostor nekonečné volnosti není tak nekonečný, jak se zdálo, a že jeho hranice vymezuje celá řada odpovědností a povinností, se každý přesvědčil záhy, když vyletěl z rodného hnízda. Ale o kolik složitější to je, když do života vstupujete z dětského domova?

Tomuto tématu se už několik let věnuje projekt Začni správně. Je tu právě pro ty, kteří už bránu dětského domova opustili. Problematiku v následujícím rozhovoru osvětlí Ing. Gabriela Křivánková, předsedkyně správní rady yourchance o. p. s., která za projektem stojí.
Gabriela Křivánková 

To, že tým Začni správně pomáhá mladým lidem po odchodu z dětského domova zvládnout nesnadné začátky samostatného života, jsme už zmínili. S čím se ale ve skutečnosti musí tito mladí vypořádat?

Je to hned několik věcí a každá z nich by byla tématem na samostatný článek, pokud bychom šli po příčinách, následcích a možných způsobech řešení. Uvedu ale to nejpalčivější, s čím se potkáváme velmi často, ale co z pozice těch, kterých se to bytostně týká, je vlastně obtížně řešitelné. Věci jako zvládání rodinného rozpočtu, odborný a osobnostní růst, zorientování se v občanských povinnostech – to všechno má v rukou každý sám za sebe. Někdo to zvládá lépe, někdo hůř, ale skrze svou vlastní iniciativu je schopen ve finále obstát.

To, s čím se ale bojuje velmi obtížně, nebo s čím se v daný moment ani bojovat nedá, jsou předsudky. Obyčejné lidské předsudky. To, že vám někdo nabídne brigádu a v okamžiku, kdy se dozví, že jste z dětského domova, se tato příležitost rozplyne jako pára nad hrncem a ve vzduchu zůstanou jen za zády řečená slova: „Kdo ví, co se za ní táhne za lidi…“. To, že se zajímáte o běžný pronájem bytu a majitel vám vzkáže (aniž by vás kdy viděl): „Takové lidi tu nechceme“. Proto jsem ráda, že nám Váš časopis pomáhá veřejně otevírat tuto otázku. Jsme to právě my – média a organizace našeho typu, kteří můžeme nastavovat zrcadlo společnosti, vést polemiku a vysílat impulzy ke změně myšlení a postojů veřejnosti.

I to byl jeden z důvodů, proč se Nadace Neziskovky.cz stala mediálním partnerem ocenění Bílá vrána, které bude yourchance opět letos na podzim udělovat. Jaký je smysl této iniciativy a komu je určena?

Myšlenka udělovat každoročně ocenění Bílá vrána bezprostředně navazuje na vydání knížky Hejno bílých vran aneb Když opustíte děcák. Jak už název knížky napovídá, existuje celá řada lidí, kteří prošli dětským domovem, překonali překážky a následně v životě uspěli. Jejich příběhy se staly velkou inspirací pro ty, které odchod z dětského domova teprve čeká, ale i jednou z cest, jak čtenářům z řad široké veřejnosti poskytnout možnost podívat se na lidi z dětských domovů z jiného úhlu.

Chápeme to také jako pozitivní vzor, a ve vztahu k zaměstnavatelům třeba i jako příklad dobré praxe. Ocenění Bílá vrána vyhlašujeme ve dvou kategoriích - „Mladý člověk – inspirativní příběh“ a „Zaměstnavatel“, kde oceňujeme firmy, které zaměstnávají lidi z dětských domovů. Novou kategorií v letošním roce je ocenění vychovatelů a ředitelů dětských domovů, které nese krásný název „Poklad v srdci“. Všechny potřebné informace k tomu, kdo, do kdy a jak může být nominován, jsou umístěné na našem portálu www.zacnispravne.cz.

Myslím, že teď je pravý čas zmínit, co si yourchance připravila pro čtenáře Světa neziskovek.

Protože si skutečně vážíme spolupráce s Vaší redakcí, máme pro 30 Vašich čtenářů připraven malý dárek. Stačí si o něj napsat přes náš portál. V záložce „Pro čtenáře Neziskovek“ je umístěný formulář, přes který si zájemci mohou napsat o knížku Hejno bílých vran aneb Když opustíte děcák – zašleme jim ji zdarma na uvedenou adresu. Šíření příběhů s dobrým koncem nám dělá radost a věříme, že i těm, kteří dětským domovem neprošli, mohou být inspirací.

Dovolte mi poslední otázku: čtyři roky jste působila jako ředitelka společnosti, dnes zastáváte roli předsedkyně správní rady, věnujete se people managementu a aktivně se podílíte na fungování projektu Začni správně. K tomu jste maminkou tříleté dcerky. Jak se to dá zvládnout?

Musím přiznat, že je to vysoká škola time managementu. Jsem ale člověk, který má rád výzvy a myslím si, že je možné dělat víc věcí kvalitativně na vysoké úrovni a že člověk nemusí volit buď profesi, nebo rodinu. Naučila jsem se lépe pracovat s prioritami, řešit podstatné, chtít výsledky a cestu k nim nechat na lidech. Nelpím na nadbytečných detailech. Na druhou stranu jsem si vyhradila čas, kdy jsem s rodinou. A tehdy jsem skutečně jen se svými blízkými. Mám čas i na sebe a svůj seberozvoj. Je to hodně o plánování, je ale radost vidět, že to funguje.
Otázky: Redakce 

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR