06
červen
2015
sdfg

Nový slovenský model daňových asignací

Ministr financí Slovenské republiky Peter Kažimír a zástupci neziskových organizací podepsali začátkem května memorandum zajišťující vyšší transparentnost a stabilitu neziskového sektoru. Dohoda je výsledkem jednání mezi orgány státu a reprezentanty neziskovek. Cílem obou stran bylo vylepšit stávající model daňových asignací daně z příjmu právnických osob a zejména pak motivovat firmy, aby kromě asignací podporovaly veřejně prospěšné aktivity i vlastními dary. Zároveň se hledalo takové řešení, které by umožnilo podporu široké škály organizací a projektů.

Právnické osoby na Slovensku budou nadále moci asignovat (tedy poslat na vybraný veřejně prospěšný účel) 2 % vyměřené daně z příjmu, avšak pouze za předpokladu, že zároveň veřejně prospěšné aktivity podpoří vlastními dary, které dosáhnou výše nejméně 0,5 % jejich celkové daně z příjmu. Ostatní budou moci asignovat pouze 1 %. “Toto nastavenie je z pohľadu tretieho sektora prijateľným riešením. Dôležitý je aj fakt, že memorandum zaisťuje stabilitu tohto modelu, ktorý by nemal v budúcich rokoch prechádzať neustálymi zmenami,“ uvedl předseda Komory neziskových organizácií Marcel Zajac.

Součástí memoranda je i příslib vytvoření povinného registru neziskových organizací, který bude kromě informací administrativního charakteru obsahovat i strukturované údaje o jejich příjmech a výdajích. Existence pravidelně aktualizovaného registru významně zvýší transparentnost slovenského neziskového sektoru.

Zdroj: Centrálny portál pre neziskový sektor

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR