06
červen
2015
sdfg

Vystavujete faktury? Dejte pozor na DPH

Jsme neziskovka, nás se dépéháčko netýká! Pokud spoléháte na tuto argumentaci, zbystřete. Případné mávnutí rukou vás může vyjít pěkně draho. Zákon o DPH se týká i vás. Víme, co a jak je potřeba udělat, abyste se nedostali do potíží z jeho přehlížení či nesprávného výkladu.

Nejdříve trocha terminologie. Jestliže neziskovka vykonává ekonomickou činnost* (tedy stručně řečeno realizuje „něco“, co dělá proto, aby na tom vydělala, a to i v případě, že na tom třeba aktuálně prodělává), stává se tzv. osobou povinnou k dani.

Osoba povinná k dani musí sledovat, jestli nepřekročila limit stanovený pro plátce DPH. Překročí-li ho, stává se plátcem. Zároveň se jím ale může stát i dobrovolně. Že tomu celkem nerozumíte? My ano a víme, jak se tato volba může vyplatit.

 

Jak si hlídat limit a co se do něj počítá?

 

Pokud váš obrat překročí za dvanáct po sobě jdoucích měsíců (tedy nikoli za kalendářní rok) jeden milion korun, stáváte se plátcem DPH. A kdy přesně? Monika Pokorná, účetní specializující se na neziskový sektor, říká: „Pokud jste překročili limit v dubnu, od června jste plátcem DPH. Zaregistrovat se však musíte do 15. května.“

Pokud vás zajímá, co se do obratu pro účely registrace k DPH počítá a co ne, můžete si přečíst celý článek.

 

 *Upozornění: ekonomická činnost definovaná Zákonem o DPH nemá nic společného s (vedlejší) hospodářskou, doplňkovou apod. činností, kterou mnohé neziskovky realizují. Ekonomickou činnost realizujete třeba tím, že za své služby vystavujete faktury, jakkoli je poskytování těchto služeb naplňováním mise - smyslu existence – posláním - vaší organizace.
 

Martin Ježek a Petr Jun, portál www.ucetnictviproneziskovky.cz

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR