07
léto
2015
sdfg

CO2 liga: Studenti jsou na změnu klimatu připraveni

Více než 250 školáků Zlínského kraje se po celý školní rok dozvídalo, jak se připravit na přicházející změnu klimatu. Soutěž CO2 liga, kterou připravil Ekologický institut Veronica, je seznamovala s očekávanými dopady klimatické změny v ČR na bydlení, stravování, zásobování vodou a dopravu. První příčku v soutěži obsadila ZŠ Luhačovice a Střední škola zemědělská a přírodovědná z Rožnova pod Radhoštěm.

Studenti v rámci soutěže na vlastní kůži prožili, jaké by to bylo, kdyby v jejich obci chyběla voda tak, jako je tomu dnes třeba v Barceloně, a kdybychom museli vodou šetřit. Zjistili, že při bydlení lze vyjít i s menším množstvím energie, než jsme zvyklí. Vyzkoušeli si, zda se obejdeme bez potravin přivezených z druhého konce světa a hledali místní alternativy, které pak ostatním představili při Svačinovém dni.

Úkoly byly pestré, od vědeckých po akční, nechyběla ani zábava. „Naším cílem bylo, aby si studenti při jejich plnění uvědomili, že změna klimatu se dotkne každého z nás, i v České republice. Můžeme očekávat například větší vlny veder, sucha, více extrémních projevů počasí a nedostatek zásob podzemní vody. Když to víme, tak se na to můžeme připravit – a například již nyní sázet na náměstích stromy, které nám pak budou za 25 let dávat stín v parném a bezsrážkovém létě. Můžeme to vzít jako příležitost ke změně našeho chování vůči přírodě, krajině, rodině i společnosti,“ shrnuje organizátorka soutěže, Hana Machů.

Zdroj: Centrum Veronica Hostětín

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR