07
léto
2015
sdfg

MÁME VYBRÁNO: Veřejné sbírky pomáhají při obnově památek

Institut pro památky a kulturu letos připravil již čtvrtý ročník projektu MÁME VYBRÁNO, který je zaměřen na financování obnovy kulturního dědictví z různých zdrojů. Jeho součástí je konference a soutěž veřejných sbírek.

Movitou památku, na jejíž obnovu jsou nejčastěji vyhlášeny veřejné sbírky, představují varhany. Letošní konference se proto v jedné z přednášek a moderovaných diskuzí věnovala problematice financování jejich oprav. Dalším tématem byly veřejné sbírky na objekty průmyslového dědictví a studentské aktivity v záchraně památek. Účastníci si také mohli vyslechnout zkušenosti organizátorů úspěšných sbírek.

Soutěž je rozdělena do tří kategorií. Finančně nejúspěšnější sbírkou se letos stala Obnova Bezručovy chaty na Lysé hoře, kterou pořádal moravskoslezský Klub českých turistů. Za nejlepší prezentaci byl oceněn Spolek absolventů a přátel ČVUT, jenž usiluje o pořízení varhan do Betlémské kaple v rámci projektu Píšťaly pro ČVUT. V kategorii Cena veřejnosti se soutěže zúčastnilo 127 sbírek, s největším počtem hlasů zvítězila Záchrana a revitalizace zámku Lipová u Šluknova. Mezi deset nejlépe umístěných bylo rozděleno 100 tisíc korun.

Výsledky soutěže byly slavnostně vyhlášeny 2. června v refektáři pražského kláštera dominikánů po ukončení konference. Projekt MÁME VYBRÁNO se uskutečnil ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR a Národním památkovým ústavem.

Autorka: Dagmar Koželuhová, Institut pro památky a kulturu

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR