07
léto
2015
sdfg

České neziskové organizace byly loni aktivnější

České neziskové organizace se v roce 2014 ve srovnání s předešlými roky aktivněji zapojovaly do veřejného života a dění ve svých komunitách. Vyplynulo to z mezinárodního hodnocení Americké agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID), jejímž partnerem v České republice je Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR). V celkovém hodnocení, ve kterém se porovnává například stabilita neziskového sektoru, úroveň legislativy či finanční zajištění neziskových organizací ve střední a východní Evropě a Eurasii, se Česká republika drží na třetím místě za Estonskem a Polskem.

„V roce 2014 se konaly troje volby a lidé byli unaveni z politiky klasických velkých stran. To je podle hodnocení důvodem vyššího zapojování občanů do veřejného života, jehož jsou neziskové organizace nedílnou součástí. Je také vidět, že se lidé častěji účastní nejrůznějších veřejných aktivit pořádaných neziskovými organizacemi. Komunikace mezi neziskovými organizacemi a veřejností probíhá stále více na sociálních sítích a internetu,“ říká Alena Sladká, ředitelka AVPO ČR.

Z hodnocení USAID je také patrné, že české neziskové organizace jsou majoritně podporovány z veřejných rozpočtů, velký potenciál k rozvoji má rovněž individuální dárcovství. Potvrdilo se také, že veřejnost stále méně důvěřuje pouličním sbírkám a raději podporuje organizace známé lokálně či z médií. Viditelnost a důvěryhodnost neziskových organizací byla v roce 2014 posilována prostřednictvím soutěží nebo certifikacemi. Například AVPO ČR poprvé loni udělila několika neziskovým organizacím značku spolehlivosti. Ta dárcům garantuje, že držitel značky hospodaří s darovanými prostředky efektivně a nezpronevěřuje je.

Zdroj: AVPO ČR

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR