07
léto
2015
sdfg

Komunitní zahrada je prostor, kde se malými kroky směřuje k velkým změnám

Městské zahradničení je na vzestupu a komunitní zahrady rostou jako houby po dešti. Od klasického zahradničení se liší hlavně typem využívaných ploch. Městští zahradníci pěstují drobné ovoce, zeleninu a květiny na nevyužitých plochách, často v centru města a v dlouhodobě zanedbaných či nevyužitých oblastech, někdy využívají tradiční záhony, častěji ale volí pěstování v pytlích nebo vyvýšených a mobilních záhonech a (v první sezoně) se spokojí i s malou úrodou. Platí jednoduché pravidlo: čím blíže obydleným oblastem zahrada je, tím lépe...
 kokoza

Založit si svou malou zahrádku můžete i vy. Foto: KOKOZA, o.p.s.


Komunitní zahrady jsou na rozdíl od tradičních zahrádkářských kolonií otevřené příchozím zvenku a často bývají místem pro setkávání, například při příležitosti zahájení nebo naopak ukončení sezony, slaví se tu dětské dny nebo dokonce zabijačkové slavnosti. Nebo se zahradníci setkávají prostě jen tak. Na vlastní kůži jsme zažili i svatbu v komunitní zahradě nebo workshop pro mladé podnikatele. Také se nám líbí Restaurant days nebo podzimní Zažít město jinak – pěstování je tak prostředkem k rozvíjení vztahů místní komunity a vzdělávání.

 

V otevíracích hodinách mají místní obyvatelé možnost zapojit se do vlastního pěstování na pozemku zahrady a ostatním návštěvníkům pak zahrady nabízí třeba samosběr zeleniny nebo květin, některé prodávají produkty zahrady a další doplňky pro pěstování a kompostování ve městě.

 

Komunitní zahrada prospívá vytváření zdravých komunit

 

Kromě toho, že se zahrada stává centrem společenského dění, kde můžete potkat souseda, umožňuje také propojení generací a sdílení zkušeností. V některých zahradách pěstuje až třetina seniorů z nejbližšího okolí, některé zahrady se naopak zaměřují na integraci osob se znevýhodněním. Dle některých výzkumů působí zahradničení jako prevence proti duševním onemocněním, zároveň je práce na zahradě skvělou příležitostí pro přirozený pohyb. Nedílnou součástí působení městských a komunitních zahrad je jejich vliv na děti a možnost ovlivnit jejich vztah k pěstování a zdravému způsobu života.

 

Lokální a zdravé potraviny a podpora místní ekonomiky

 

Komunitní a městské zahrady produkují (sice omezené, ale významné) množství zdravých potravin a tím přispívají k rozvoji lokální ekonomiky, snižují také náklady na dopravu a zvyšují dostupnost lokálních potravin. Ideální je spojení se systémem KPZ (komunitou podporované zemědělství), v rámci kterého zahradníci z městské zahrady mohou odebírat zeleninu, kterou si nejsou schopni vypěstovat sami, přímo od lokálního farmáře. Při jedné příležitosti zalijete svůj vlastní záhonek a přímo v zahradě si vyzvednete svou týdenní bedýnku zeleniny a ovoce. Některé zahrady vytvářejí také pracovní místa a to jak pro běžné občany, tak pro osoby se znevýhodněním.
kokoza

Komu se nelení... Foto: KOKOZA, o.p.s.

 

Lepší životní prostředí

 

Městské zahrady přispívají k ozeleňování a funkčnímu využití nevyužívaných městských ploch a podporují transpiraci – oběh vody. Lokální aspekt hraje roli při snižování emisí pro dopravu lokálních potravin. Některé ze zahrad organizují kurzy a workshopy, které inspirují a vzdělávají obyvatele měst v oblasti pěstování, kompostování, chovu včel a dalších témat. Na zahradě dochází také k lokálnímu zpracování bioodpadu.

 

KOKOZU baví zelená a jedlá města

 

KOKOZA se profiluje jako společensky prospěšný podnik. Mezi lidmi, firmami a dalšími organizacemi propagujeme kompostování a pěstování ve městě. Inspirujeme a motivujeme k využívání kompostovacích technologií vhodných do města, k pěstování pro svoji spotřebu a pro radost. Pro zviditelnění těchto témat vytváříme prostor pro spolupráci s aktivními lidmi, firmami i veřejnou správou.

Spolupracujeme s lidmi s duševním onemocněním – vytváříme pro ně pracovní příležitosti a podporujeme je k účasti na aktivitách, které pořádáme.

Na Jižním městě jsme se zasadili o dvě komunitní a jednu městskou zahradu. Jsou to ideální místa pro pěstování, kompostování i setkávání. Pořádáme akce, na kterých rozkvetou nejen děti, ale i jejich prarodiče, a zároveň pomáháme realizovat sny i ostatním. V letošním roce jsme například pomohli na svět zahradě v Kolpingově domě, což je azylový dům pro matky s dětmi, uspořádali jsme workshop pro Eset-help, který pomáhá lidem s duševním onemocněním, nebo jsme ve spolupráci s dalšími partnery ozelenili vnitroblok v centru Prahy. V naší integrační dílně vyrábíme krásné vyvýšené záhony, které už slouží na více než 15 místech v Praze.
kokoza

Máte-li chuť objevit kouzlo kompostování, pořiďte si kompostér. A nebo si ho přijďte vyrobit!. Foto: KOKOZA, o.p.s.

 

V KOKOZE nás baví pořádání workshopů – vybírat je z čeho po celou sezonu. Logicky jsme workshopy uspořádali tak, aby sezonu kopírovaly a přinášely tak informace, tipy a triky zrovna tehdy, kdy to městský zahradník nebo kompostář potřebuje. Nejbližší workshopy, které nás čekají, se zaměří na zpracování potravin nebo tzv. druhou sezonu. Dozvíte se také, co všechno je ještě na konci srpna možné zasadit, aby vám to udělalo radost na podzim. Nejoblíbenější je workshop výroby domácího vermikompostéru, kde v kompostování přímo v bytě pomáhají žížaly. Termíny vypisujeme průběžně, čerstvé workshopové menu hledejte na http://kokoza.cz/workshopy.

Skočte se osobně podívat do některé z komunitních zahrad! Na webu www.komunitnizahrady.cz jsme vytvořili mapu, kde jsou všechny hezky pohromadě. Mapa zároveň poslouží jako možný zdroj násady žížal – ke kompostování to pak je už doopravdy jenom kousek. Myslíme si totiž, že kompostování se vyplatí všem. Začít kompostovat je jednoduché jako zasadit fazoli, ať už jste jednotlivec, domácnost, organizace nebo firma. Pořiďte si u nás kompostér na zakázku, nebo si ho na jednom z workshopů sami vyrobte. Díky podpoře Norských fondů realizujeme projekt Bioodpad je poklad, v rámci kterého jsme provedli výzkum motivace a bariér třídění organických zbytků a kompostování. Do ankety se zapojilo 350 osob. Na základě tohoto výzkumu pošleme do světa už na podzim první praktické výstupy, které zájemcům pomohou pustit se do třídění slupek a rozjet to s kompostováním. Máte chuť se do projektu zapojit, podílet se na jeho výstupech? Neváhejte a přidejte se!

Uvažujete o založení vlastní zahrady? Podzim je ideální čas na to začít plánovat, aby na jaře běželo vše jak po másle. Napište nám!

Autorka: Lucie Matoušková Lankašová, KOKOZA, o. p. s.

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR