08
září
2015
sdfg

Ten dělá to a ten zas tohle!

Studentská léta už jsou pro mě stále vzdálenější vzpomínkou, ale dobře si vybavuji, jak jsme tehdy objevili kavárnu Na půl cesty, oázu uprostřed nepříliš utěšené Pankrácké pláně. Bylo to (a stále je) příjemné místo, kde se dalo sedět uvnitř i venku a večer se tam občas konaly koncerty. Jen ti lidé za barem nám přišli od počátku nějací zmatení a tak trochu „jiní“. Pak někdo přišel s vysvětlením, že jde o jakýsi integrační podnik, kde lidé s duševním onemocněním mají možnost získat pracovní a sociální návyky. Řekli jsme si, že je to fajn nápad, k objednávání drinků jsme od té doby přistupovali s větší trpělivostí a do kavárny chodili dál. Nad jejím posláním jsme ani moc nepřemýšleli, prostě to byl podnik, který nám vyhovoval.

Staré úsloví říká, že práce šlechtí. Nezbývá, než s ním souhlasit, protože začleňování zdravotně i duševně postižených lidí do společnosti skrze různá tréninková pracoviště očividně funguje. Těžko bychom také hledali lepší příklad win-win modelu. Podobné „podnikání“ neziskovek je totiž výhodné pro všechny strany. Klienti mají kontakt s reálným světem, neziskovka naplňuje své poslání a ještě může získat vítaný zdroj příjmů, úřady ušetří peníze na dotacích a zkrátka nepřijdou ani lidé, kteří se rozhodnou takové služby využít. Ceny, které zaplatí, bývají velmi férové a ještě mohou mít pocit, že podpořili dobrou věc. V posledních letech se tzv. sociální podnikání stalo tak říkajíc módním tématem. Bohužel zůstává v mnoha ohledech pouze u diskuzí a jasná pravidla i legislativní zakotvení pro sociální byznys stále neexistují. Pozitivním výsledkem však je, že sociální podniky rostou stejně rychle a stejně hojně jako muchomůrky po nedávných deštích.

 

Tichá káva a místo pro pracovní schůzky

 

Pokud bychom dnes měli vyjmenovat všechny kavárny a restaurace, které provozují neziskové organizace, a kde pracují jejich klienti, byl by to hodně dlouhý seznam. Často přitom jde o podniky, které jsou svým konceptem zajímavé. Stejně jako u jiných typů služeb umožňuje formát článku uvést vždy jen několik příkladů, snad mi to všichni ti, které nezmíním, odpustí.

Většina čtenářů asi zná putovní Kavárnu POTMĚ. Nadační fond Českého rozhlasu se již před řadou let rozhodl lidem ukázat, jaké to je vypít si kávu v úplné tmě a na chvíli se tak vžít do role nevidomých. Od jara 2011 však existuje též kavárna, kde hosty obsluhují neslyšící. Tichá kavárna vznikla jako společný projekt dvou neziskových organizací – 365, o.p.s. a Tichý svět, o.p.s. (dříve APPN – Agentura pro neslyšící). Kavárna je místem, kde se neslyšící mohou cítit skutečně jako doma, neboť nejspolehlivějším způsobem, jak si objednat a dorozumět se s obsluhou, je znakový jazyk. Vítáni jsou ale samozřejmě i hosté, kteří slyší a znakovou řečí nevládnou. Způsob, jak si objednat je popsán v nápojovém lístku a je to právě tento zvláštní způsob komunikace, který dělá z návštěvy kavárny nevšední zážitek. Jinak platí, že ceny jsou mírné a obsluha vzorná.

ticha_kavarnartxt13380.JPG

Objednávání v Tiché kavárně má svá specifika. Foto: Tichý svět, o.p.s.


Možná si ještě pamatujete kavárnu Vesmírna, která se nacházela v ulici Ve Smečkách. Tato kavárna před časem zanikla. Snad se na tom podílela i nevalná pověst, kterou celá lokalita získala díky přítomnosti řady nočních podniků. Iniciativy se však chopila obecně prospěšná společnost Pohoda, která pracuje s lidmi s mentálním postižením. Prostor zrenovovala a zhruba před rokem zde otevřela kavárnu Bílá vrána. Klienti Pohody v kavárně pracují pod dohledem zkušených zaměstnanců. Výhodou podniku je bezesporu jeho poloha v centru Prahy, která z něj činí ideální místo k pracovním schůzkám. Kromě výborné fair tradeové kávy si tu můžete dát i různé druhy koláčů nebo lehký oběd. V Pohodě se navíc rozhodli nezůstávat jen u provozu kavárny, a tak Bílá vrána zajišťuje i kvalitní cateringové služby, které už se naučila využívat řada zákazníků, mezi nimiž nechybí ani firmy a instituce opravdu zvučných jmen.

 

Grafici z Vyšehradu dodají podklady, tisknout můžete třeba v Broumově

 

Není to zase tak dávno, kdy pracovní možnosti pro lidi s mentálním nebo zdravotním postižením byly omezené v podstatě jen na dost jednoduché, nekvalifikované činnosti. Nic proti vyrábění keramiky nebo pletení košíků, ale řada klientů neziskovek má potenciál i k výkonu daleko zodpovědnější a odbornější práce. Ukázat, že práce lidí s postižením může být stejně kvalitní, jako práce „zdravých“, si dala za cíl nezisková organizace Maturus, o.p.s. sídlící v areálu Jedličkova ústavu na pražském Vyšehradě. Provozuje grafické studio, v němž lidé s handicapem pracují pod vedením zkušených lektorů a získávají tak kvalifikaci především v oblasti počítačové grafiky. Nejde o žádnou hru na firmu. Pracovníci Maturu pracují na skutečných zakázkách a komunikují se zákazníky. Dovednosti, zkušenosti a sebevědomí, které tak nabývají, jim otevírají nové možnosti pracovního uplatnění. Maturus nabízí poměrně široké portfolio služeb, od zpracování novoročenek, přes vytvoření log, až po návrhy celé korporátní identity.

grafika

Maturus Vám připraví grafické návrhy na míru, ať už jste milovníky dětských kreseb či abstrakce. Foto: Maturus.cz


Grafické návrhy jsou pěkná věc, ale řadu materiálů je také třeba někde vytisknout. Také tiskařské služby je dnes už možné si objednat u neziskovky. Třeba u tiskárny sídlící v Broumově. Zakladatelem tohoto sociálního podniku je Centrum služeb Broumov. Jedná se sice o společnost s ručením omezeným, veškerý zisk je však využíván k naplňování sociálně – integračního poslání organizace. 

 

Domácnost uklidíme, zahradu upravíme

 

Říká se, že perpetuum mobile nelze sestrojit, neboť by to odporovalo zákonům fyziky. Nevím. Často mívám pocit, že binec se obnovuje jaksi samovolně a hlavně stále. Platí to pro kancelář stejně jako pro domácnost. Naštěstí je tu neziskovka Tamtamy, o.p.s., která nabízí, že za vás uklidí všude, kde si řeknete. Většinu zaměstnanců tvoří v Tamtamech lidé s lehčím zdravotním postižením (například nedoslýchavostí). Zákazníci jsou vždy dopředu seznámeni s tím, jací pracovníci k nim dorazí a jaká jsou případně specifika v komunikaci s nimi. Jinak ale jde o úklidovou firmu jako každou jinou. Pro vánoční nebo jarní úklid domu či kanceláře, jsou Tamtamy určitě dobrá volba.

Pokud by někomu nestačil uklizený dům a chtěl nechat na profesionálech též úpravu zahrady, může se obrátit na Fokus Praha, z.s. Tato neziskovka, jejímž posláním je pomoc lidem s duševním onemocněním, nabízí prostřednictvím svého sociálního podniku Zahrada pestrou paletu různých služeb, mezi nimiž nechybí ani zahradnické práce, včetně navrhování a kompletní realizace zahrad dle požadavků zákazníka. Snad jen rizikové kácení vzrostlých stromů od zaměstnanců Zahrady nečekejte.

 

Dovolená opravdu pro každého

 

Těžko bychom asi hledali obor, kde je tak ostrá konkurence jako v cestovním ruchu. Kanceláří a agentur, které nabízejí zájezdy je opravdu nepřeberné množství, a není divu, že každoročně několik z nich zkrachuje. Toho se ale nezisková organizace Pestrá společnost, o.p.s. nezalekla a rozhodla se své podnikání zaměřit právě na toto odvětví. Klienti cestovní agentury Bezbatour, kterou Pestrá společnost založila, mají jistotu, že ubytování, které si objednají, bude skutečně bezbariérové. Pracovníci Bezbatour totiž všechny nabízené hotely a penziony osobně prověřují a protože jsou sami tělesně postižení, je na jejich doporučení opravdu spoleh. Kromě garance bezbariérovosti umí agentura zajistit též dovolené na míru podle specifických potřeb svých klientů. Toto zaměření však zdaleka neznamená, že by „zdraví“ zákazníci nebyli v Bezbatour vítáni, právě naopak, boření bariér patří mezi hlavní hodnoty Pestré společnosti. Rodiny, ve kterých má některý ze členů nějaký handicap, rodiny se seniory či malými dětmi, nebo prostě lidé, kteří chtějí cestovat bez bariér, těm všem je nabídka cestovní agentury Bezbatour určena.

bezbatourrtxt13372.jpg

Agentura Bezbatour garantuje dovolenou skutečně bez bariér. Foto: Bezbatour

Hrad a kolem něho les

Možná místo dovolené budete hledat jen nějaký zajímavý cíl pro jednodenní výlet. I v takovém případě je dost pravděpodobné, že narazíte na nějakou neziskovku. V oblasti domácího cestovního ruchu jich působí spousta. Starají se o památky nebo třeba provozují různé naučné a zábavní parky. Jednou z takových neziskovek je i obecně prospěšná společnost Horní hrad, která se stará o stejnojmenný zámek (zvaný též Hauenštejn). Zámek byl postavený ve stylu anglické novogotiky a nachází se v lesích nedaleko Karlových Varů. Jedná se o zajímavou památku, která však prošla těžkými zkouškami. Chátrání zámku došlo tak daleko, že se koncem minulého století dokonce uvažovalo o jeho demolici. Díky neziskovce Horní hrad, o.p.s. je dnes opět přístupný veřejnosti a nabízí možnost sledovat jeho proměny během rozsáhlé obnovy, která se nese v duchu motta „Jak se staví hrad“. Návštěvníci mohou vystoupat na bergfritovou věž s výhledem do Krušných a Doupovských hor, navštívit hradní hodovnu v gotickém sklepení, zámeckou kapli, galerii a výstavu dřevěných plastik, Rytířský sál s původním vyřezávaným stropem, sál s trofejemi zvěře z místních lesů či projít se rozlehlým Arboretem s botanickou zahradou.

horni_hradrtxt13378.jpg

Horní hrad je opravdu krásný romantický objekt, není to však tak dávno, co měl opravdu namále. Foto: Horní hrad, o.p.s.


Horní hrad stojí uprostřed lesů a v lese zůstaneme i v případě poslední neziskovky, na jejíž činnost chci v tomto článku upozornit. Jedná se o Sociální podnik Kovoles, o.p.s., jehož zakladatelem je Kolpingovo dílo České republiky, o.s. Kovoles dává práci dlouhodobě nezaměstnaným a lidem, kteří mají zkušenosti se závislostmi. Stará se o lesy v okolí hradu Pernštejna a lidem v okolních obcích dodává palivové dřevo. Pokud bydlíte dále, můžete využít alespoň nabídku prací zámečnické a kovářské dílny, kterou Kovoles rovněž provozuje. Brány, branky, zábradlí, mříže, svícny, stojany, krbové náčiní ... vše je poctivá ruční práce nesoucí navíc pečeť sociálního podnikání.

 

Odkazy:

Autor: Aleš Mrázek, AVPO ČR

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR