08
září
2015
sdfg

České neziskové organizace si připomněly Světový humanitární den

Ten proběhl 19. srpna a byl jako každý rok věnován zviditelnění aktivit humanitárních pracovníků, kteří denně nasazují své životy, aby pomohli druhým. Jen v loňském roce jich bylo ve světě během 190 útoků zabito celkem 120, uneseno 121 a dalších 88 zraněno. Letos jeden z útoků zasáhl také zaměstnance české organizace Člověk v tísni.

Dosud největší letošní útok namířený proti humanitárním pracovníkům se odehrál na začátku června v Afghánistánu, kde neznámí ozbrojenci brutálně zavraždili devět místních zaměstnanců organizace. „Tragédie poznamenala naši přítomnost i způsob práce v Afghánistánu. Na nějakou dobu jsme zastavili veškerou činnost v zemi a v oblasti Zaré, kde došlo k incidentu, v dohledné budoucnosti kvůli vysokému riziku působit nebudeme. Kromě osobních tragédií je důsledkem útoků na humanitární pracovníky fakt, že příjemci pomoci potom zpravidla zůstanou bez pomoci,“ říká ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.

Desítky zaměstnanců a dobrovolníků z organizací ADRA, CARE Česká republika, Člověk v tísni, Diakonie ČCE, Charita Česká republika a Lékaři bez hranic, kteří jsou sdružení do FoRS – Českého fóra pro rozvojovou spolupráci, toto riziko denně podstupují. Světový humanitární den byl vyhlášen poté, co při pumovém útoku na ústředí OSN v Bagdádu 19. srpna 2003 zahynul zvláštní představitel generálního tajemníka OSN v Iráku Sergio Vieira de Mello a 21 jeho kolegů.

Zdroj: FoRS

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR