08
září
2015
sdfg

Otevřena nová pozorovatelna na Kozmických ptačích loukách

Český svaz ochránců přírody (ČSOP) představil na konci srpna veřejnosti novou sedmimetrovou pozorovatelnu a sedm informačních panelů v prostoru unikátního území Kozmických ptačích luk. Turisticky atraktivní cíl se nachází mezi Ostravou a Opavou a poskytuje návštěvníkům možnost pozorování mnoha druhů ptactva. Jedná se již o jedenáctou lokalitu v Moravskoslezském kraji zpřístupněnou v rámci programu NET4GAS Blíž přírodě.

Kozmické ptačí louky určitě stojí za pozornost. Jsou názorným příkladem toho, že i dnes lze v krajině zemědělsky hospodařit a zároveň zachovat její významné přírodní hodnoty. Přiblížení a vysvětlení této problematiky je jedním z nosných cílů tohoto projektu,“ říká za ČSOP jeho předseda Libor Ambrozek a dodává: „Nově vybudovaná pozorovatelna zájemcům umožní poznat svět ptáků i dalších živočichů z bezprostřední blízkosti.“ Mezi ptáky, které zde trpělivý pozorovatel má šanci zahlédnout, jsou chráněné druhy, jako například volavka bílá, orel mořský, čáp černý či moudivláček lužní, ale i pestrá paleta běžnějších druhů ptáků.

Kozmické ptačí louky jsou ucelenějším územím nivních luk v povodí řeky Opavy. Stav území se v minulosti rychle zhoršoval v důsledku melioračních úprav, narovnávání toků či soustavného odvodňování mokřadů. Velká část luk byla přeorána na políčka a další části byly osázeny smrky a borovicemi, což mělo negativní dopad na další rostlinná společenstva i výskyt motýlů a ptáků. V letech 2013–2014 se zde za podpory Operačního programu Životní prostředí vytvořily tůně a byla provedena celková revitalizace mokřadu.

Zdroj: Český svaz ochránců přírody

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR