09
říjen
2015
sdfg

Cena Adolfa Heyduka pro památku nejvíce přátelskou zdravotně znevýhodněným

Problematika zpřístupnění kulturního dědictví lidem se zdravotním znevýhodněním je stále ještě popelkou. Na památkových objektech jsou potřebné úpravy mnohdy problematicky proveditelné, jindy jsou podmínkou, ale chybí dobrá vůle ze strany referentů či odborných poradců. Často také chybějí finanční prostředky. Památka, která si zaslouží označení „nejvíce přátelská pro zdravotně postižené“, bude nyní oceněna Cenou Adolfa Heyduka. Do hlasování, které potrvá až do března 2016, se může zapojit také veřejnost.

I přes mnohé nesnáze si lidé se zdravotním znevýhodněním hledají cestu za poznáním kulturního dědictví, což je vzhledem k současnému společenskému vývoji velmi důležité. Památky přátelské k lidem s nejrůznějšími hendikepy jsou rozděleny do dvou kategorií. První tvoří památky UNESCO a Národní kulturní památky. Ostatním památkám, tedy těm s regionálním významem, je věnována druhá kategorie. Navrhovat památky do obou kategorií nebo hlasovat můžete na webu projektu Hugo na cestách do 15. března 2016. Z každé IP adresy lze hlasovat pouze jednou. Do soutěže není možné přihlásit muzea.

Cena byla vyhlášena na I. konferenci Památky pro každého Písek 2015, a to prezidentem Památkové komory České republiky Dr. Václavem Liškou, ředitelem Prácheňského muzea v Písku PhDr. Jiřím Práškem a odbornou lektorkou mezinárodního vzdělávacího projektu Hugo na cestách Hanou Talli Hlubučkovou. Nad cenou převzala záštitu generální ředitelka Národního památkového ústavu Ing. Arch. Naděžda Goryczková.

Zdroj: Hana Talli Hlubučková, koordinátorka projektu

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR