09
říjen
2015
sdfg

Pomáhám za života, budu i po něm

Slogan má lidem připomenout, že odkázat svůj majetek nebo jeho část neziskovým organizacím je jednoduchou možností, jak podpořit dobrou věc. Jen loni v České republice připadlo státu 180 milionů korun z majetku zemřelých, kteří neměli dědice. I tato statistika motivovala české neziskovky k tomu, že se připojily k těm zahraničním – v neděli 13. září na Mezinárodní den závětí. Na problematiku v ČR upozorňuje kampaň Závěť pomáhá.

Zatímco v Anglii, USA či Kanadě sepíše závěť více než polovina obyvatel, v Česku jde stále o citlivou věc spojenou s mnoha dogmaty. „Lidé se bojí, že pak dříve zemřou, nebo že naštvou své příbuzné,“ vypráví mluvčí kampaně Tomáš Vyhnálek. „S dary ze závěti se v Česku setkávám již několik let. Při osobním jednání s takovými dárci mě vždy překvapí, jakou úlevu a pocit klidu v nich rozhodnutí vypořádat své majetkové poměry vyvolává. Nejčastěji se jedná o dárce, kteří znají konkrétní dobročinnou organizaci a jsou jasně rozhodnuti, jakou část majetku chtějí předat svojí rodině a jakou část věnovat na dobrou věc,“ vysvětluje Vyhnálek.

I když je v Česku dar ze závěti spíše ojedinělým aktem, na stránkách www.zavetpomaha.cz je shromážděna více než desítka příběhů českých dárců, kteří se pro tuto formu podpory rozhodli. Neziskové organizace vybízejí k tomu, aby sepsáním poslední vůle dárci zabezpečili především svou rodinu i své blízké. Teprve poté je čas prostřednictvím daru ze závěti podpořit činnost vybrané dobročinné organizace. Pro darování existuje několik možností, nejde však o složitý proces. Na stránkách kampaně najdou případní noví dárci rady, jak v těchto případech správně postupovat.

Zdroj: Za snadné dárcovství

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR