10
listopad
2015
sdfg

Lupénka 2015? Stále je řada nevědomých

Ačkoliv by se mohlo zdát, že o lupénce už ‚všichni vědí všechno‘, opak je i v roce 2015 pravdou. Potvrzují to i pacientské semináře organizované Nadačním fondem pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP) v rámci projektu ‚Lupénka nemusí být NAVŽDY‘. Světový den lupénky připadající na 29. října by tak měl být připomínán s velkou závažností.

„Ať již jde o informace o nejmodernější biologické léčbě, přístupu zdravotních pojišťoven nebo zaměstnávání osob s handicapem, vždy v debatách s pacienty nalézáme nová a nová témata,“ říká Hana Potměšilová, ředitelka NFOZP. Pro mnohé pacienty je novinkou, že konkrétně k návštěvě specializované kožní kliniky v nemocnici nepotřebují doporučení svého praktického lékaře nebo obvodního dermatologa. Ne každá neznalost je ale takto banální. „Lidé si neuvědomují, že lupénka není ‚pouze‘ kožní onemocnění, ale jde o systémový zánět, který u pacienta může vyvolávat nebo zhoršovat řadu dalších chorob. Poslední lékařské výzkumy ukazují, že lidé s lupénkou mají násobně vyšší riziko například srdečních onemocnění nebo cukrovky,“ dodává Hana Potměšilová.

I proto se NFOZP rozhodl v letošním roce projekt ještě více zaměřit na pacienty a jejich přístup k informacím. Mají za sebou pět z osmi seminářů, rozesílat se bude dotazník, připravený ve spolupráci s vedením České dermatovenerologické společnosti, jež je i partnerem projektu, finišují také přípravy mobilní aplikace. V rozpisu seminářů zbývá ještě Ostrava (19. 11.), Liberec (26. 11.) a Olomouc (2. 12.).

Zdroj: NFZOP

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR