10
listopad
2015
sdfg

Zima očima lidí bez domova

Blížící se zima znamená pro lidi bez domova kritické období. Vedle umrznutí hrozí i požáry v různých improvizovaných příbytcích. „Luxusem, který si nemůžete dovolit, je i běžná chřipka nebo angína. Nemáte se kde vypotit, zahřát, dát si teplou sprchu,“ popisuje Honza H. své zkušenosti s životem na ulici. S obtížnou situací lidí bez domova nyní seznamují veřejnost průvodci úspěšného projektu Pragulic.

„Když se řekne bezdomovectví a zimní období, většina z nás si vybaví jen riziko extrémních mrazů. Ale těch komplikací je mnohem víc: Zatímco v létě na opláchnutí stačí třeba lavor nebo řeka, v zimě je možností hygieny méně. V kombinaci s nutností nosit několik vrstev oblečení a strávit den na teplém místě (noclehárny totiž musí všichni brzy ráno opustit) to pak vede k oné nechvalně známé nelibé vůni v prostředcích hromadné dopravy. A věřte, že i samotným lidem bez domova jsou pohledy spolucestujících hodně nepříjemné, že se za svou situaci leckdy stydí, ale nemají, kam by jinam šli,“ vysvětluje spoluzakladatelka Pragulicu Tereza Jurečková.

Porozumět lépe tomu, jak se lidé bez domova nejen v zimě cítí, umožňují právě prohlídky Pragulicu.

Například s Petrem nahlédnete do bezdomovecké kolonie pod Hlávkovým mostem a dozvíte se, jak si bezdomovecká komunita dovede v různých kritických situacích poradit sama. Těm, kdo chtějí lidem bez domova v zimě pomoci, radí nejjednodušší metodu: naplňte igelitku teplým oblečením a zimní obuví a darujte ji přímo bezdomovci ve vašem okolí. Pragulic také pořádá během zimy sbírky oblečení.

Zdroj: Pragulic

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR