10
listopad
2015
sdfg

Brooklynské ulice na Žižkově

Pracujete v neziskovce a chcete načerpat inspiraci pro zlepšení v USA? Pak se můžete přihlásit o Fulbright-Masarykovo stipendium pro neziskové organizace, pokusit se uspět se svým projektem a vyrazit. Jedním z letošních stipendistů je i Tomáš Klumpar, který pracuje v Beztíži - oddělení DDM Praha 3 - Ulita, které se věnuje rizikové mládeži. Rozhodl se poznat na vlastní kůži práci s mládeží tak, jak se k ní zkušeně staví v New Yorku. Nyní je čerstvě zpátky na Žižkově, odhodlaný do nové práce. O jeho zkušenostech čtěte dále.
bronx

Tomáš na jednom z pravidelných workshopů ve východním Bronxu s účastníky a lektory. Foto: Archiv Tomáše Klumpara

 

Přiučit se od profíků

 

S rizikovou mládeží pracuji v Beztíži na pražském Žižkově sedm let. Hodně mladých lidí tam zajímá hip hopová kultura, témata, která řeší zejména původní americký rap. V roce 2011 jsme pořádali vícedenní workshop s newyorským umělcem Spirit Childem. Seznámil nás se základními metodami hip hopové pedagogiky. Protože to naše klienty velmi zaujalo a vzniklo několik rapových uskupení včetně poměrně známé United Gipsy Crew, chtěl jsem vidět, jak vlastně v New Yorku probíhá i další práce s mládeží. V USA mají v tomto oboru obrovské zkušenosti, některé instituce pro ohrožené mladé fungují i více než 150 let.

V New Yorku mě překvapila obrovská šíře škály programů pro mládež. Některé existují po dekády, jiné vznikají na pár let. Vždy ale reagují na poptávku veřejnosti, na aktuální společenská témata a potřeby mladých lidí. Kromě projektů zaměřených na rap, hudbu, tanec, tu často narazíte na workshopy diskuzní, grafické, videa, zahradnické, dramatické atd. Velmi mne zaujalo propojování třeba i sportovních programů s řešením témat, které mladí řeší. V organizaci Beat The Streets patří k tréninkům zápasu příprava na střední školu, doučování a pomoc v těžkých situacích.

 

Když se nuda spojí s chudobou

 

Současný starosta města Bill de Blasio investuje každoročně velký objem prostředků do odpoledních programů pro děti a mládež, aby si každý mohl zdarma najít, co ho baví a dál se v tom rozvíjet. Právě nuda v kombinaci s nepříznivou ekonomickou situací některých částí New Yorku vedla v sedmdesátých a osmdesátých letech k obrovskému nárůstu kriminality mezi mladou generací. Když mají mladí možnost realizovat se, volit z nabízených možností, když dostávají podporu od dospělých, sáhnou raději po této možnosti než po cracku či životu v gangu. Situace v New Yorku se tak dramaticky proměnila. Přesto i dnes v některých čtvrtích slýcháte střelbu a na ulicích potkáváte provizorní pomníky.
ulice

Připojit se k pouličnímu gangu je v podmínkách některých newyorských čtvrtí více než snadné. Foto: Archiv Tomáše Klumpara

Zaujalo mne, jak velký podíl pracovníků tvoří lidé, kteří si prošli nějakou obtížnou životní situací. Například v práci s gangy je zhruba polovina pracovníků právě bývalými členy některého z těchto uskupení, často po výkonu trestu. Dostanou novou šanci a splácí ji své komunitě.

Zpátky do Beztíže jsem si přinesl velké nadšení a chuť do nových projektů. Viděl jsem, jak různorodá a přitom smysluplná práce s rizikovou mládeží může být i mimo náš legislativní rámec. Aktuálně zakládáme label, pod kterým budou moci mladí lidé vydávat svá hudební, grafická či jiná díla a nápady. Chceme ukázat světu, že i ten, kdo se může jevit jako grázl, často dokáže velké věci. Učíme se diskutovat s mládeží v našich službách aktuální společenská témata a zapojovat je do místní komunity. Více jsme se zaměřili na vysvětlování naší práce veřejnosti a na získávání podpory ze soukromého sektoru, což je u sebevědomých amerických neziskovém zcela běžné.

Autor: Tomáš Klumpar, Beztíže, Dům dětí a mládeže Praha 3 - Ulita

Zaujaly Vás Tomášovy postřehy? Svůj pobyt průběžně popisoval a dokumentoval na svém blogu newyorskeulice.blogspot.cz, kde se můžete dočíst více.

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR