11
prosinec
2015
sdfg

Pozor na DPH a její vliv na režijní náklady

V předchozím díle naší poradny jsme si oddechli od opakovaně zmiňované DPH a věnovali se tématu rozdělování režijních nákladů mezi jednotlivé projekty. K DPH se ale ještě vrátíme - tentokrát však právě z pohledu režijních nákladů.

Vycházíme totiž z předpokladu, že velká skupina neziskovek realizuje aktivity, které spadají do ekonomické i neekonomické činnosti. (V této souvislosti upozorňujeme: definice zákonem o DPH má pramálo společného s rozdělováním aktivit na hlavní/vedlejší/hospodářkou činnost). A dále předpokládáme, že v této skupině najdeme dost neziskovek, které realizují činnosti s nárokem či bez nároku na odpočet DPH. Už teď je to složité? Bude hůř.

 

Názorně předvedeme

 

Vaše organizace se zabývá vzděláváním. Dostali jste dar na realizaci kurzu sebeobrany pro děti. Kurzy realizujete, děti neplatí kurzovné, jsme tedy v typicky neekonomické činnosti. Dále nabízíte ještě neakreditované kurzy angličtiny pro rodiče na mateřské dovolené. Rodiče si za tyto kurzy platí, což spadá pod ekonomické činnosti tak, jak jsou definovány zákonem o DPH.

To, že realizujete nějaké činnosti, s sebou nese náklady. Zákon o DPH nám říká, že u přijatých plnění, která použijeme v rámci obou činností (tedy režijních nákladů – například nájemné, telefony atd.), můžeme nárokovat odpočet jen v poměrné výši, čili ve výši, která odpovídá rozsahu použití pro ekonomické účely. Pozor, nikde není dáno, jak vypočítat tento poměrový koeficient. Nezbývá, než se spolehnout na selský rozum a v případě kontroly své rozhodnutí obhájit. Tomuto nároku se říká "nárok na odpočet v poměrné výši".

Chcete vědět, které náklady lze považovat za režijní? Chcete pomoci s výpočtem poměrového koeficientu? Zeptejte se nás.

 

A když už si myslíte, že se v tom vyznáte

 

Narazíte na problém. Pokračování si můžete dočíst zde.

Martin Ježek a Petr Jun, portál ucetnictviproneziskovky.cz

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR