11
prosinec
2015
sdfg

Satelitní účet neziskových institucí za rok 2013

V roce 2013 vzrostl počet organizací českého neziskového sektoru o 7,6 %, neziskový sektor se podílel na tvorbě HDP České republiky ve výši 1.8 %. Pracovalo v něm téměř 105 tisíc zaměstnanců v přepočtu na plné pracovní úvazky, což činilo 2,1 % podílu na zaměstnanosti ČR. To jsou jen některá ze zajímavých zjištění, která přinesl Satelitní účet neziskových institucí (SÚNI) za rok 2013. Vydal ho Český statistický úřad.

Satelitní účet za rok 2013 obsahuje úplnou sestavu účtů vč. finančních, novinkou je poskytování základních makroekonomických agregátů i v klasifikaci CZ-COPNI, která významně přispívá k lepšímu popisu českého neziskového sektoru. Díky tomu mají uživatelé přístup k údajům o neziskových institucích za sport, rekreaci, ochranu životního prostředí či za místní a regionální rozvoj.

Satelitní účet neziskových institucí je doplněním a rozšířením národních účtů. Všechny údaje za veškeré neziskové instituce sjednocuje v jednom účtu a rozšiřuje statistické sledování o ukazatele, které jsou pro neziskové instituce charakteristické, avšak dosavadní struktura národních účtů je nezachycuje či neprezentuje - například imputovanou hodnotu práce dobrovolníků. Satelitní účet v rozšířené verzi rozšiřuje sledování údajů o neziskových institucích o strukturální ukazatele (počet subjektů, zaměstnanců, dobrovolníků, členů, členství) a o ukazatele výkonu (počet návštěvníků muzea, počet vystudovaných žáků gymnázia, atd.).

Zdroj: Český statistický úřad

Webová prezentace SÚNI a hlavní zjištění

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR