11
prosinec
2015
sdfg

Světový unikát: evropští kopytníci v Milovicích

K nepoznání proměnili divocí koně pastvinu v Milovicích, na níž se pasou od letošního ledna. Místo agresivních travin se tam objevily nejenom stovky nových trsů vzácného hořce křížatého, který se údajně dříve používal k léčbě moru a jako léčivo pro zvířata, ale také množství dalších léčivých bylinek. V bývalém vojenském výcvikovém prostoru Milovice navíc vznikl světový unikát - vyskytují se zde všechny tři klíčové druhy velkých kopytníků Evropy - tedy divocí koně, zubři a pratuři.

„Podobný pohled se lidem nenaskytl možná několik posledních tisíc let,“ říká Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina. Zubři byli v přírodě vyhubeni až počátkem dvacátého století, pratuři o tři sta let dříve a koně zřejmě již před mnoha sty lety a možná i tisícovkou let. Jejich poslední populace však přežívaly na různých místech, takže v jedné lokalitě se neměly možnost potkat několik tisíciletí.

Cílem návratu velkých kopytníků je také s jejich pomocí chránit a obnovovat ohrožené stepní biotopy s mnoha ohroženými druhy rostlin a živočichů, které se s nimi vyvíjely po tisíce let. „Pastvina se stává jednou velkou lékárnou. Našli jsme zde například česnek planý, česnek ořešec, užanku lékařskou, plošně zde roste šalvěj luční, čičorka pestrá, řepík lékařský, hadinec nebo třezalka,“ popisuje Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky. Pro další rostliny koně vytvořili ideální podmínky a léčivky se zde objeví v příštích letech.

Zdroj: Česká krajina, o.p.s.

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR