1-2
leden/únor
2016
sdfg

Zeptejte se své účetní na časové rozlišení

Věříme, že jste úspěšně vstoupili do roku 2016. I letos vám budeme radit, jak účetnictví a finance vaší neziskovky udržet v kondici. A na začátku roku – začneme hned od konce. Budeme se věnovat tzv. časovému rozlišování. Pro vás možná složitá věc, pro dobrou účetní nikoliv.

 

Proč je důležité časově rozlišovat?

 

Účetnictví by mělo být kopií toho, co se ve vaší organizaci v průběhu účetního období (většinou kalendářního roku) událo. Podvojné účetnictví nepracuje pouze v kategoriích příjem/výdaj, ale zajímá se hlavně o výnosy a náklady. Především na konci účetního období musíme věnovat velkou pozornost tomu, abychom u jednotlivých účetních operací provedli jejich přiřazení do správného účetního období. Čili provést časové rozlišení. Vysvětlíme na příkladu:

Představme si situaci, že jste letos v lednu zaplatili roční nájemné za prostory, ve kterých provozujete svou činnost. Je zcela zřejmé, že výdaj proběhl v lednu 2016. Pokud to bylo nájemné na rok 2016, pak se jedná i o náklad roku 2016. Ale pokud jste platili nájemné zpětně – tedy za rok 2015, pak jistě tušíte, že je to náklad minulého roku. Náklady i výnosy musíme do účetnictví zaznamenat tak, aby časově odpovídaly období, se kterým souvisí. Říká se tomu akruální princip. Jeho smyslem je správně zobrazit výsledek hospodaření a také položky majetku (například pohledávky).

V předchozím odstavci jsme vysvětlili „proč“, nyní se podívejme na to „jak“. Nabízí se poměrně pestrá škála situací, které mohou nastat. V prosinci například zaplatíte pojistné na příští rok. Anebo pořádáte v lednu seminář, ale platby vám chodí již v prosinci. A takto bychom mohli pokračovat. Je samozřejmé, že vedení organizace těžko může celou problematiku znát do detailu. Nicméně, mělo by mít povědomí o tom, že cosi jako časové rozlišení existuje. Svému účetnímu tak bude dobře informovaným partnerem. Chcete-li se dozvědět více, čtěte ZDE.

 

Martin Ježek a Petr Jun, portál ucetnictviproneziskovky.cz


Nejste si jisti, jestli máte v účetnictví všechno v pořádku? Nevíte, jak účetnictví nastavit? Zeptejte se nás. Poradíme a možná vás i překvapíme zajímavým tipem.

 

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR