3
březen
2016
sdfg

Zelený Detroit

Na Detroit, který nadále zůstává největším městem na kanadsko-americké hranici, v posledních letech silně dolehla restrukturalizace amerického průmyslu. Město čelí od konce 20. století výraznému úbytku obyvatelstva, v roce 2013 musela radnice dokonce vyhlásit bankrot. V Detroitu ale došlo k fascinujícímu obratu – z přirozené iniciativy různých komunitních organizací a jednotlivců se najednou začíná proměňovat v mekku městského zemědělství ve Spojených státech.

Mnoho opuštěných pozemků a zahrad se proměnilo v políčka, kde řada organizací pěstuje a zpracovává zejména zeleninu a ovoce. Nejde jen o nový zdroj zdravých, místně vypěstovaných potravin, zdroj příjmů a pracovních míst, ale mnoho farem má i další funkce – nabízejí například různé vzdělávací a integrační programy. Městské a komunitní farmaření se v USA stává velkým hnutím a Detroit je inspirací. Pro příště už Detroit možná nebude synonymem pro auta, ale „městskou“ zeleninu.

O městském farmaření v Detroitu byl natočen zajímavý dokument „Detroit: Green“. Podívat se na něj v angličtině můžete zde: https://vimeo.com/7807954.

Pokud Vás trend městského zahradničení zaujal, více se o něm můžete dočíst v Seriálu Jana Richtra o městském zemědělství v USA, a to na blogu pražské organizace Kokoza.

A co to vlastně komunitní zahradničení je a jak a kde s dá praktikovat v České republice? Směle se vraťte k velkému letnímu číslu Světa neziskovek, kde jsme tomuto tématu věnovali v zajímavém článku.

Autor: Tomáš Knaibl, Velvyslanectví USA

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR