3
březen
2016
sdfg

Máte správně účetní závěrku?

Jste statutárním zástupcem organizace, anebo zastáváte jinou pozici, ze které vám plyne odpovědnost za to, že vedete řádně účetnictví? Nabízíme vám návod, jak si ohlídat, že účetnictví minulého roku máte uzavřené tak, jak má být.

 

Směrnice

 

Předpokládejme, že vaše organizace má směrnice pro provedení účetní závěrky, inventarizace a také pro účtování všech účetních případů, které se týkají běžného účetního období. Není pochyb o tom, že organizace účtuje v souladu s těmito směrnicemi. I tak může být ukončování účetního období dobrou příležitostí pro kontrolu toho, jestli se tak děje. A tato kontrola slouží jako podnět k eventuálním budoucím změnám směrnic.

 

Inventarizace

 

To slovo nezní dobře. Nicméně má něco do sebe. Kontroluje, jestli skutečný stav majetku a závazků odpovídá stavu účetnímu. Prvním krokem je provedení inventury – skutečného stavu majetku a závazků. Druhým krokem je porovnání se stavem účetním (když mám na skladě 100 knih, mám těchto 100 knih i v účetnictví? Jestliže vím, že jsem nezaplatil nájemné za poslední měsíc, je to vidět v účetnictví?). Možná dojdete k závěru, že skutečný stav a účetnictví se liší – čili zjistíte inventarizační rozdíly - manko nebo přebytek. Pak je nutné rozdíly zaúčtovat. A proto se ptáme: má vaše organizace tyto rozdíly zaúčtované?

 

A jsou tu závěrkové účetní operace

 

Jak ověřit, jestli vaši účetní tyto operace provedli? Pro užitečné tipy čtěte pokračování tohoto článku.

Martin Ježek a Petr Jun, portál účetnictvíproneziskovky.cz

 


Nejste si jisti, jestli máte v účetnictví všechno v pořádku? Nevíte, jak účetnictví nastavit? Zeptejte se nás. Poradíme a možná vás i překvapíme zajímavým tipem.

 

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR