3
březen
2016
sdfg

Kurovický lom je díky dobrovolníkům připraven přivítat jaro

Přírodní památka Kurovický lom ve Zlínském kraji se během podzimních a zimních měsíců dočkala velké očisty. Sobotních brigád, které zahájili členové mysliveckého sdružení Jestřáb z Tlamačova 24. října, se zúčastnilo 31 dobrovolníků. Těm se podařilo zbavit lom a okolí náletových dřevin, především u nás nepůvodních trnovníků akátů a javorů jasanolistých. Bohatství lomu nově mapuje naučná stezka, která bude pro veřejnost otevřena během Vítání jara již 20. března.

Směrem z obce Tlumačov byla vyčištěna levá část příjezdové cesty o délce 300 m a šíři 5 – 10 m. Namísto nepůvodních dřevin bylo vysazeno 25 ks sazenic lípy malolisté, dále také 1500 kusů původních druhů stromů a keřů. Na výsadbě se podíleli skauti z Malenovic a lidé z okolí. Dno vodní nádrže v Kurovickém lomu bylo vyčištěno od řady odpadků díky dobrovolným potápěčům, kteří se neváhali v listopadu ponořit do ledové vody. Na úklidu lomu se v průběhu roku podíleli také žáci základní školy Tlumačov a studenti Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži.

Kurovický lom a jeho okolí dostává díky obětavé práci nový vzhled podporující přirozený rozvoj původních rostlin a živočichů, včetně stávajících chráněných druhů. V roce 2015 byly během průzkumů objeveny nové druhy, například ještěrka živorodá, slípka zelenonohá či obří vodní brouk vodomil černý. Čištění lomu a okolí od náletových dřevin bude pokračovat také na jaře a v průběhu roku. Zájemci se mohou zapojit do plánovaného čištění, kosení i výsadby.

Zdroj: Escargot, o.p.s.

Pro více informací navštivte webové stránky lomkurovice.info.

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR