4
duben
2016
sdfg

Zahrada může léčit

Zahradní terapie je stále více se rozvíjejícím oborem v léčbě nejrůznějších chorob, ale také prostředkem k uvědomování si sebe sama. Jak upravit přírodní zahradu a jaké prvky v ní využít, na to se jelo podívat do Brna více než 20 zájemců z Bílých Karpat. Exkurzi organizovalo Centrum Veronica Hostětín, které svou vlastní přírodní zahradu upravuje pro zdravotně znevýhodněné návštěvníky a pobyty v zahradě doplňuje i o specifické programové aktivity.

„Uvědomili jsme, že cestovatelské možnosti zdravotně znevýhodněných jsou kvůli jejich specifickým nárokům hodně omezené. Jejich touhy jsou však stejné jako touhy zdravých lidí. Proto jsme se rozhodli zpřístupnit jim Hostětín a Bílé Karpaty. A to těmi nejmodernějšími metodami, zážitkem“, říká o úmyslech Centra Veronica Hostětín jeho ředitelka, Marie Křiváková. Jejich nově upravená Zahrada smyslů na relativně malé ploše nabízí návštěvníkům podněty pro všechny jejich smysly – zrak, sluch, čich, hmat i chuť.

V rámci exkurze navštívili účastníci terapeutickou zahradu fakultní nemocnice v Bohunicích, dále přírodní zahradu ekologického střediska Lipka – Jezírko, Lipka – Rezekvítek a Otevřenou zahradu Nadace Partnerství. Ve všech zahradách si vyměňovali zkušenosti s provozovateli a čerpali inspiraci pro využití zahrad různými cílovými skupinami, pro které je zahradní terapie vhodná – především seniory a osobami s nejrůznějším zdravotním postižením – vozíčkáři, nevidomými, neslyšícími, lidmi s psychickými chorobami či fyzickým hendikepem a dalšími.

Zdroj: Centrum Veronica Hostětín

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR