5
květen
2016
sdfg

Dělat DOBRO. je radost

Uvažujete o tom, že si necháte vyrobit trička pro příznivce své neziskovky? A co kdyby tyhle nudné kusy látky s potiskem měly ambici stát se plnohodnotnou součástí šatníku? Čtěte rozhovor s Marií Janeckou - vrchní DOBRO.družkou v revolučním on-offline obchodě s módou ZOOT. Mimo jiné o tom, jak se dělá DOBRO., proč má cenu kupovat biotrička a její lásce k čistým tvarům s příběhem.

1

DOBRO.družka představuje dobrá trička pro neziskovky. Foto: L'ubica Martincová


Marie, co je to DOBRO. v podání ZOOTu?
 

DOBRO. je nezisková sekce ZOOTu, v jejímž rámci pomáháme neziskovkám s výrobou krásného, originálního a zodpovědného propagačního textilu. Na kolekcích spolupracujeme s designéry a výtěžek z prodeje se vrací konkrétní neziskovce na podporu její činnosti.


V čem jsou DOBRO. kolekce zodpovědné?
 

DOBRO. se snažíme budovat jako značku, která prodává férový textil. Potisky jsou realizované ekologickým tiskem a textil se vyrábí z biobavlny, jejíž sběr probíhá za férových podmínek a je šetrný k životnímu prostředí. K výrobě jednoho klasického trička se do atmosféry vypustí až 6 kg CO2, zatímco v případě biotrička je to pouze 0,59 kg. Některé DOBRO. kousky jsou zase vyráběné v Čechách v chráněných dílnách - z takových mám obzvlášť radost, protože díky nim můžeme ještě podporovat lokální výrobu.


Proč podporuje ZOOT neziskový sektor touto cestou?
 

Je to z toho důvodu, že tohle my umíme nejlépe - vyvíjet a prodávat krásné oblečení! Díky DOBRu můžeme také podporovat několik projektů najednou. U zrodu byla i chuť představit neziskové projekty v čerstvém, mladém a především nositelném světle. Kolik z nás má doma tričko, podporující dobrou věc, ale nosí ho maximálně jako pyžamo nebo na chalupě na hrabání listí? Chceme neziskovkám pomáhat ukázat se ve vší parádě a učit je všechno to DOBRO., které dělají, dávat světu i v podobě krásného a férového oblečení.


Jaké projekty DOBRO. podporuje?
 

Neziskovky, které jsme již v rámci DOBRA podpořili, zahrnují Elpidu, Centrum Paraple, Nový prostor, Diakonii ČCE, Organizaci pro pomoc uprchlíkům, UNHCR, Metráž, Keep it clean, Cestu domů, Green doors, Auto*Mat, Loono nebo festivaly Jeden svět a Mezipatra. Všechny projekty mají sociální nebo enviromentální rozměr a jednotlivé neziskové organizace svým působením přispívají ke zkvalitňování života společnosti či jeho částí. Konkrétním příkladem využití finanční pomoci, která pocházela z prodeje DOBRO. kolekcí, bylo třeba zřízení víkendového provozu Elpida linky pro seniory či nákup několika vyšetřovacích modelů ženských prsou, na kterých členové projektu Loono školí veřejnost v samovyšetření.

2

Šijeme DOBRO. Foto: ZOOT


Jaké jsou další aktivity DOBRO. sekce?
 

Koncem loňského roku jsme na výdejnách rozjeli sběr starého oblečení. Pokud máte v plánu jarní úklid, můžete své svršky poslat na další DOBRO.družství. Budou z nich mít užitek sociálně slabší spoluobčané, jejich prodejem v charitativních obchodech se podpoří neziskový sektor a neprodaný materiál bude zpracován na netkanou textilii, z níž se v chráněných dílnách vyrábí designové kousky od Forewear. Takže DOBRO. na všech frontách. Kromě toho připravujeme nové jarní kampaně a dáváme dohromady report o tom, jakým způsobem v ZOOTu naplňujeme Cíle udržitelného rozvoje a k čemu máme v plánu se v této oblasti do budoucna zavázat.


Jakým způsobem se mohou neziskovky do DOBRO. projektu zapojit?
 

Doposud se nám neziskovky hlásily přes formulář na našich stránkách www.tojedobry.cz. V letošním roce máme bohužel omezené finanční možnosti, ale zase vyvíjíme s Fórem dárců službu, na které by se neziskovka částečně finančně podílela, což by nám umožňovalo realizovat větší množství DOBRO. projektů. Detaily spolupráce se zástupci neziskovek dozví 27. dubna v Praze na NGO marketu. Pokud ovšem mají zájem o kvalitní DOBRO. textil, první krok, který mohou udělat již nyní, je poohlédnout se po grafikovi, který by pro ně tričko navrhl. Z našich zkušeností je mnoho velmi dobrých grafiků schopno neziskovkám návrh vytvořit z nadšení za velmi symbolickou cenu nebo dokonce pro bono. Nápad, vtip a výborné grafické zpracování jsou základními kameny úspěšných DOBRO. kolekcí.


Jaká je Tvá nejoblíbenější DOBRO. kolekce?
 

Po vizuální stránce asi Dobrá hodina pro Diakonii, mám moc ráda čisté tvary s příběhem. Jinak mě nesmírně baví ponožky od babiček pro Elpidu a celá kolekce projektu Sweeter nebo Metráž.

Děkujeme za rozhovor!

Otázky: Redakce Světa neziskovek

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR