7-8
léto
2016
sdfg

Když se (nejen) vaří na ulici aneb Jako doma veřejnosti

Kuchařky bez domova, které jsou hlavním projektem organizace Jako doma, mají v letních měsících plné ruce práce. Již tradičně nabízejí své kulinářské umění veřejnosti na rozličných místech Prahy. Tak třeba na Piazzetě Národního divadla, na festivalu malých nakladatelství - Knihex, festivalu Habrovka, na pražském Veggie Parade, minifestivalu Bokem, farmářských trzích a pravidelně na sobotní náplavce. Kuchařky bez domova rovněž vařily pro aktivitu "Kulatý chodník s ministryní Marksovou". Proč je při letních gastro toulkách určitě nevynechat?

1

Jako doma ve středu kulturního dění? Na vernisáži putovní výstavy se to příjemně hemžilo zájemci o taje světa bez domova. Foto: Jako doma


Zmíněná místa se tradičně kromě pravidelné pracovní příležitosti pro ženy bez domova stávají také místem setkávání veřejnosti a osob bez domova, což je podmínka, která instantně boří předsudky a desinformace o ženském bezdomovectví. Ženské bezdomovectví je totiž většinové společnosti neznámým tématem a organizace Jako doma dlouhodobě usiluje o jeho zviditelnění, právě i kulturními akcemi ve veřejném prostoru. V roce 2016 proto kromě prodejních stánků kuchařek realizovala také rozsáhlou výstavu Můj svět bez domova, která putovala Prahou, Ostravou, Brnem a Znojmem a zachycovala svět bez domova jejich vlastníma očima. Výstava byla hojně navštěvovaná jak v pražské Národní technické knihovně, tak v atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity i na dalších místech. Stala se výsledkem vizuálně-narativní studie, jejíž výstupem byly fotografie žen bez domova, ale také jejich sebrané příběhy, které tvoří připravovanou knihu pod názvem Naděje je na druhém břehu: životy pražských žen bez domova.

Ve výčtu kulturních akcí Jako doma mířených na veřejnost nelze opomenout ani úspěšné divadlo ONY, které svými představeními v divadle Archa autentickou formou přiblížilo tematiku násilí na ženách bez domova. Výstava Superhrdinky bez domova na pražské venkovní galerii Artwall měla naopak přiblížit superschopnosti žen bez domova jako je například schopnost přežít v zimě, sehnat jídlo apod. Figury Superhrdinek zdobí Artwall do 5. srpna.

Všechny tyto akce Jako doma včetně vaření, výzkumu, kampaní, divadla, výstav a publikací směřují k rozšiřování povědomí o problematice žen bez domova. Násilí, traumatizace, znásilnění, špatný zdravotní stav a neadekvátní pomoc jsou každodenními tématy žen bez domova. Veřejné akce Jako doma pak mohou hravou, odlehčenou a smysluplnou formou nabídnout ženám příležitost jejich příběhy a zkušenosti sdílet, zpracovávat a dále s nimi zacházet.

2

To jsou ony! Kuchařky a zároveň Superhrdinky všedního dne. Foto: Jako doma


Jako doma chce v této snaze pomoci ženám bez domova jít dále a v současné chvíli probíhá v pražských Košířích rekonstrukce budovy, která se stane bistrem kuchařek bez domova, kde naleznou stálý pracovní poměr a kde budeme dále rozvíjet projekt Kuchařek bez domova. S kamenným bistrem bude Jako doma moci oslovit více zákazníků, pokračovat v cateringových akcích, zpracovávat přebytky ovoce a zeleniny, které by se jinak vyhodily, zaměstnat více žen bez domova, ale současně také intenzivněji spolupracovat s veřejností a vytvářet komunitu. Proto Jako doma k příležitosti otevření bistra plánuje pouliční festival, kdy sousedé a místní komunita budou vyzváni k účasti a ochutnávce produktů Kuchařek bez domova, čímž bude dále propojovat světy bydlících s těmi nebydlícími. Kuchařky bez domova také vyzvaly veřejnost k podpoře projektu a k pomoci se spolufinancováním části provozních nákladů spuštěním mezinárodní kampaně na Indiegogo, kde podporovatelé mohou přispět i jen symbolickou částkou 6 dolarů (146 korun), která pokryje jednu hodinu práce kuchařky bez domova.

Na aktivitách Jako doma je patrné, že komunita a veřejnost tvoří důležitou roli v životě organizace a od toho se také odvíjí vše, co dělá. Předsudky vůči lidem bez domova totiž nelze bořit bez spolupráce, společného dialogu a bez kontaktu jednoho s druhým. Veřejnost naopak pomáhá Jako doma vytrvat a pokračovat ve svých aktivitách. Jedná se o symbiotický vztah, který je jádrem občanské společnosti – vzájemný zájem a vzájemná pomoc.

Autor: Rad Bandit, Jako doma

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR