7-8
léto
2016
sdfg

Bojovníci proti samotě

Ona sociální pracovnice, on ajťák. Seznamte se – to jsou manželé Vohnoutovi. Každý z jiného prostředí, ovšem oba s velkou chutí vybudovat něco prospěšného pro své okolí. Na počátku byl nápad a když přeskočila jiskra, stačilo spojit ji s nehasnoucím zápalem pro věc. A Spolek MaPa, pomáhající seniorům, byl na světě. Aktivní dvojice dnes na nic nečeká, neustále se učí a proměňuje příležitosti v činy. O tom, jak udělali první krok (a pak taky několik dalších), aby se začaly dít věci, čtěte dále.

1

Markéta Vohnoutová toužila zprovoznit službu, kterou lidé upřímně ocení. Foto: Archiv manželů Vohnoutových


 

Plodné podhoubí

 

Spolek MaPa založili manželé Vohnoutovi na jaře roku 2015. Markéta Vohnoutová tíhla od dětství k sociální práci. Její oblíbenou činností bylo udělat si z krabice okno a vysílat jako v televizi pořady pro babičku s dědečkem. V babičce – porodní asistentce měla vzor, stejně jako v tetě – zdravotní sestře. Po maturitě na gymnáziu nastoupila do neziskové organizace Máša, pak působila v účetní firmě Kočka a následně se přesunula do Domova pro osoby se zdravotním postižením Sulická. Během zaměstnání vystudovala na dálku Vyšší odbornou školu, obor sociální práce a pedagogika. Postupem času v ní však začal uzrávat pocit, že by chtěla pracovat smysluplněji s větším důrazem na klienty. „Chtěla jsem vybudovat organizaci, která bude opravdu sloužit klientům a ne že klienti budou sloužit organizaci,“ poodhaluje atmosféru, ve které se zrodil nápad založit Spolek MaPa.

Do života Markéty přišla svatba s Pavlem Vohnoutem, který svým elánem a tak trochu bohémským přístupem k životu bez velkého váhání podpořil Markétin návrh na založení sociální služby, která bude opravdu pomáhat potřebným. Sám se přímo se sociální prací nesetkal, vystudoval gymnázium a byl zaměstnaný v soukromé firmě jako IT specialista. Měl však zkušenosti s vedením šachového kroužku v Domě dětí a mládeže, zajímal se o věci veřejné a dokázal snadno komunikovat s kýmkoliv od 1 do 99 let. Také on cítil, že pracovat ve firmě vlastně jen pro zisk majitelů, byť za slušnou mzdu, ho nenaplňuje. A tak se částečně realizoval v soukromém životě - tu přiložil ruku k dílu při obnově areálu baziliky Svatého Václava ve Staré Boleslavi, tam zase jako dobrovolník na setkání klientů a sponzorů Tiché kavárny, sociálního podniku, který zaměstnává neslyšící. V takové situaci stačila malá jiskra, aby v srdcích Markéty a Pavla vzplanul oheň.

2

Spolek dnes pravidelně poskytuje základní sociální poradenství a širokou škálu volnčasových aktivit. Na snímku setkání nad tématem květinové vazby. Foto: MaPa


 

Když se kolečka dají do pohybu

 

To se stalo 17. ledna 2015 na dovolené v Janských lázních, kde jednoho rána Markéta nastolila otázku, zda by Pavel souhlasil s plánem vybudovat sociální službu v Kosově Hoře u Sedlčan, kam se chystali odstěhovat. Pavel souhlasil a pak už šlo vše ráz na ráz. Rozpracování idejí, vize, poslání, průzkum trhu. Schůzka se starostou obce. Na základě kladného vyjádření okamžité řešení všech formalit, které byly potřeba. Komunikace s kamarády a známými, rodiči a institucemi. Vše probíhalo živelně, ale díky Markétě precizně a cílevědomě. Již 11. března byl u Městského soudu v Praze zapsán nový subjekt – Spolek MaPa. O měsíc později byl na základě žádosti na Ministerstvu práce a sociálních věcí Spolek MaPa zapsán do Registru poskytovatelů sociálních služeb. Pro začátek jako poskytovatel sociálně aktivizačních činností pro seniory a osoby se zdravotním postižením dle §66 Zákona č. 108/2006 o sociálních službách. Následovala výroba webových stránek, vizitek, marketingových materiálů, příprava na stěhování, pořizování notebooků, tiskárny, kancelářských potřeb. Vše z vlastních úspor a poměrně intuitivně.

Ze začátku bylo podle očekávání hlavním úkolem získat si důvěru cílové skupiny, tedy hlavně seniorů v Kosově Hoře a okolí. To nebylo úplně jednoduché a hlavně to nešlo hned. Zbylo tedy dost času na vzdělávání a zde padlo oko zakladatelů na Nadaci Neziskovky.

"Nejprve jsme absolvovali jednorázové kurzy o fundraisingu, o dotacích a o komunikaci. Obsah i lektoři se nám líbili, zejména paní Olga Medlíková a pánové Pavel Němeček a Jan Horký," popisuje Pavel Vohnout. Jak už to v neziskových organizacích bývá, další vývoj byl poměrně rychlý a plný změn. Prvotním záměrem Pavla bylo doplnit si vzdělání na poli sociální práce s pomocí Kurzu sociálního pracovníka v přímé péči. Znamenalo by to ale měsíční studijní pobyt v Praze. Z toho důvodu a také ze strategického pohledu mířícího více do budoucna se oba manželé rozhodli absolvovat rekvalifikační kurz Manažer neziskové a příspěvkové organizace pořádaný Nadací Neziskovky.cz.

3

MaPa pomáhá seniorům neztratit se! Foto: MaPa


 

Proč rekvalifikace?

 

"Svoji roli v tom hrála i předchozí dobrá zkušenost s jednorázovými kurzy. Hlavním očekáváním bylo osvojit si profesionální postupy a seznámit se s teorií vedení a řízení neziskové organizace. Do té doby jsme se totiž v otázkách řízení rozhodovali převážně intuitivně. Rozhodně bychom kurz doporučili všem, kteří se chystají nebo nově založili neziskovou organizaci! Přestože je kurz na první pohled poměrně dlouhý, při jednotlivých seminářích se rychle ukázalo, že je vlastně velmi krátký. Jak by řekl klasik – čím víc jsme se toho dozvěděli, tím víc jsme chápali, jak málo toho ještě víme. Všechna témata, která jsme v rámci jednoho nebo dvou dnů nakousli, by bylo možné studovat jako celý samostatný kurz. Ale na to jsou pravděpodobně vypsané obory na vysokých školách," dodává k rozhodnutí Pavel Vohnout.

Kromě nabytí znalostí a uspořádání si pouček prověřených zkušenostmi těch, kteří je sestavili, se během kurzu zrodil i nápad, ze kterého se stal realizovaný projekt. Spolek MaPa dnes poskytuje sociální poradenství a aktivizační činnosti pro seniory a osoby se zdravotním postižením. V rámci kurzu o projektovém řízení Markétu během aktivity ve skupince napadla doplňková služba, která skvěle zapadla do jejich poslání. Z původního pracovního názvu „senior taxi“ se zrodila služba „MaPa doprava“, kterou dvojice skutečně k 1. 5. 2016 začala provozovat.

 

Co bude dál?

 

Spolek MaPa úspěšně běží, a přestože byl první rok finančně velmi náročný (organizaci bez historie veřejné rozpočty ani grantové komise nevěří), nyní svítá na lepší časy a to v Pavlovi a Markétě rozdmýchává plameny nadšení pro dobrou věc. V červnu se jim podařilo získat grant na aktivizační činnosti pro seniory od Nadace Jistota Komerční banky a v těchto dnech mají na stole nabídku s možností na rozšíření služeb, o které se jim původně ani nesnilo. A stačilo udělat první krok!

Pokud Vás příběh manželů Vohnoutových zaujal, mrkněte na jejich web spolekmapa.cz, akutuality hledejte také na Facebooku.

Zdroj: Spolek MaPaRekvalifikační kurz Manažer neziskové a příspěvkové organizace pro Vás otevíráme opět v září! Více informací a možnost přihlásit se najdete na našem webu.

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR