7-8
léto
2016
sdfg

Jak se dělá Motýlárium?

Přeměnu chátrajících zahradnických skleníků ve Voticích v motýlárium dotáhl Pavel Křížek ke zdárnému konci. Od 1. července je Motýlárium v rámci Ekocentra Votice v provozu – byť letos pouze zkušebním. Zatím ale úspěšně přitahuje pozornost, dosud se na něj přišlo podívat přes 1100 obdivovatelů motýlů. Jak přeměna v režii organizace Ochrana fauny ČR probíhala?

1

Už se to rýsuje! Foto: Motýlárium Votice


 

Evropský unikát

 

Pavel Křížek nad projektem uvažoval několik let. „A to si po každém ukončeném projektu říkám, že už budu odpočívat a přece mi to nedá,“ směje se. Zhruba před rokem začal shánět peníze, sestavovat realizační tým a přeměňovat prostor o zhruba tisíci metrech čtverečních v „motýlí ráj“. „V týmu bylo během projektu zapojeno na dvě desítky lidí, ale klíčový byl kamarád RNDr. Ondřej Sedláček, vědecký pracovník z Přírodovědecké fakulty UK v Praze, a votický rodák a obrovský srdcař Pavel Zadražil. Oba mají lví podíl na úspěšnosti tohoto projektu,“ konstatuje Pavel Křížek.

V republice naleznete motýlária jen ve Františkových lázních a v Praze. Ve Voticích ale nečekejte nic podobného tomu, které můžeme vidět v pražské Botanické zahradě, to ani nebyl záměr. Tam totiž najdeme exotické cizokrajné motýly. Votické Motýlárium se oproti tomu specializuje na „domácí“ druhy motýlů, které běžně najdeme na našem území. Svým zaměřením je tak unikátní v celé střední a východní Evropě.

 

Když odletí, tak odletí

 

Loni vznikl v areálu skleníků malý biotop, ohraničený síťovinou. Letos je plocha podstatně větší a návštěvníci už se mají na co dívat. Najdete zde několik biotopů – stepní, suchý, mokřadní, přechodový, květnatou louku… „Třeba suchý biotop je tvořen vápencovým podkladem z lomu, krásně zde kvete úročník bolhoj, hadinec obecný nebo chrpy. Tyto rostliny lákají některé druhy modrásků. V České republice jde o jeden z nejohroženějších biotopů, protože často zarůstá křovinami. Mizí z něho tyto kvetoucí rostliny a mizí i motýli.

2

Motýli si v symbióze různých rostlin libují. Foto: Motýlárium Votice


V Motýláriu nyní můžeme obdivovat vodní plochy, rostliny byly vesměs vysety letos a výsledky se tedy dostaví později. V budoucnu rostliny jako již zmíněný úročník bolhoj, chrpy, hadinec, ale i bodlák, třezalka, vlčí mák, šalvěj nebo divizna zajistí, že se motýlům bude v novém příbytku líbit. „Někteří lidé se nás ptají, jak vlastně provoz funguje, protože ze skleníků zbyly jenom železné konstrukce, které nejsou nijak kryté. Zda se nebojíme, že nám motýli uletí. Nebojíme, někteří odletí, jiní přiletí. Chceme ukázat, že když jsou vytvořeny příhodné podmínky a biotopy fungují, jak mají, daří se v nich i živé přírodě,“ vysvětluje Pavel Křížek.

 

Co kde lítá?

 

V bývalých sklenících můžete spatřit třeba babočku kopřivovou, paví oko nebo bodlákovou a také bělásky. Celkem se budete moci těšit na šestnáct druhů českých motýlů. „Pokud nepřeje počasí, i tak nebudou návštěvníci o motýly ochuzeni. Máme tu odchovnu, kde si můžete prohlédnout fáze vývoje motýla – kukly i housenky. Takže i v případě nepřízně počasí lze motýly u nás sledovat. Všimnout si můžete také různých druhů hmyzu nebo žab,“ říká Pavel Křížek. Po areálu vás rádi provedou i průvodci, kteří upozorní jak na jednotlivé druhy motýlů, tak na další zajímavosti.

Svět blanokřídlých můžete odhalit i v budově areálu Ochrany fauny ČR, je zde umístěna výstava fotografií motýlů. Jde o detaily motýlích křídel - fotografie, které vyhrály v mezinárodní soutěži.

3

Autor myslel i na návštěvníky, které zastihne špatné počasí – mohou si projít motýlí výstavu. Foto: Motýlárium Votice


 

Jak dál?

 

„V našem hledáčku jsou nyní Vápenka a sad pod Rákosníkem. Jde o biotopy, které pomalu zarůstají a ztrácí svou funkčnost. Rádi bychom se dohodli s majitelem a začali Vápenku vyřezávat, aby se obnovila funkce tohoto biotopu,“ nastiňuje Pavel Křížek plány do budoucna. Tím nejzásadnějším však je dokončit Motýlárium. „To by mělo být zhruba během dvou let. Ačkoli jsme v podstatě na začátku, mile nás překvapil zájem veřejnosti. Za první tři týdny si k nám našla cestu více než tisíckovka návštěvníků a většina z nich nám fandí a chválí naše záměry,“ dodává předseda Ochrany fauny ČR.

Zdroj: Ochrana fauny ČR

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR