7-8
léto
2016
sdfg

Nadace Sirius a MEDIAN odhalili aktuální stav české rodiny

Rodiny s dětmi obecně patří mezi typy domácnosti, které jsou v Česku nejvíce ohroženy chudobou. Příjem do 20 tisíc korun znamená pro rodinu chudobu a zvýšení rizik pro vývoj dítěte. Ukázal to aktuálně provedený výzkum společnosti MEDIAN pro Nadaci Sirius nazvaný Predikce ohrožení rodiny. Uskutečnil se v rámci projektu Primární prevence ohrožení rodiny. Dotazy byly pokládány v běžné populaci a v rodinách v péči neziskových organizací (NO – kategorie ohrožených rodin).

Většina dotázaných běžných rodin z této kategorie populace má čisté měsíční příjmy, které ji dostávají alespoň nad hranici příjmové chudoby a chrání před těžkou materiální deprivací. Konkrétně se to týkalo celkem 54 % v průzkumu dotazovaných běžných rodin, které uvedly čisté měsíční příjmy nad 30 tisíc Kč. Podstatně hůře jsou na tom však ohrožené rodiny, jenž se někdy v nedávné minulosti ocitly v péči neziskových organizací, které je do představovaného průzkumu zapojily. Takřka polovina z těchto ohrožených rodin žije v příjmovém pásmu do 20 tisíc Kč čistého měsíčně. To je částka, která větší rodiny neochrání před chudobou.

Ukázalo se, že z této kategorie rodin pouhých 28 % z celkového počtu ohrožených rodin žije z příjmů nad 30 tisíc Kč čistého měsíčně. To je alarmující fakt, který s sebou nese celou řadu dalších nepříznivých okolností a důsledků – zejména pro vývoj dítěte. Z dat dále vyplynulo, že potíže vyjít s příjmem přiznávají i rodiny z běžné populace, a to celkem v 57 % případů. Pouhých 14 % z nich ovšem mluví o „velkých obtížích“ vyjít s finančními prostředky.

Zdroj: Nadace Sirius

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR