7-8
léto
2016
sdfg

Český neziskový sektor v hodnocení USAID na 3. místě

V českém neziskovém sektoru došlo v roce 2015 k novému nastavení spolupráce se státem a neziskové organizace uměly lépe prosazovat svoje zájmy. I tyto závěry vyplývají z 19. mezinárodního srovnání Americké agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID). Na tiskové konferenci výsledky představila Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR). Česko se drží na 3. místě za Estonskem a Polskem.

Hodnocení dané metodikou USAID se zaměřuje na posouzení rozvoje neziskového sektoru, jeho stability, úrovně finančního zajištění nebo legislativního zázemí. Probíhá ve 29 zemích střední a východní Evropy a Eurasie. České neziskové organizace byly v roce 2015 aktivní a úspěšné i v prosazování svých zájmů. Podařilo se jim prosadit zrušení registračních poplatků, zapojily se jak do tvorby Státní politiky vůči NNO na léta 2015 - 2020, tak do práce různých poradních orgánů vlády.

Důležitým přínosem Státní politiky je zavedení nové kategorizace NNO podle účelu, dosud bylo na 120 tisíc NNO v ČR děleno podle právní formy. „Dělení organizací na servisní, zájmové, advokační a filantropické by v budoucnu mohlo mít vliv i na oprávněnost organizací žádat o státní finance,“ uvedla na tiskové konferenci k výsledkům hodnocení Hana Frištenská, tajemnice Rady vlády pro nestátní neziskové organizace.

Kompletní zpráva je k dispozici ke stažení na webu AVPO ČR, záznam z tiskové konference k výsledkům můžete sledovat v archivu ČT24.

Zdroj: AVPO ČR

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR