9
září
2016
sdfg

Aby to v neziskovce dlouhodobě šlapalo

Rodinné centrum Pastelka bylo založeno v roce 2003 jako klub maminek, který fungoval dvakrát v týdnu. Dnes vyrostlo v organizaci s celotýdenním provozem na dvou místech. Rodinné centrum nabízí programy pro rodiče s dětmi od 8 týdnů a také Školku Pastelka pro 17 dětí. Jako po másle? Ani ne, Alena Stejskalová na vlastní kůži zkusila, jak těžké je neziskovku udržet dlouhodobě v chodu.

1

Alena Stejskalová v době, kdy cítila nedostatek manažerských schopností, prošla rekvalifikačním kurzem, aby dokázala zajistit organizaci stabilitu. Foto: Lucie Kopcová


Alena Stejskalová se v roce 2008 přistěhovala do Brna. Narodil se jí první syn, a protože ji trápily bolesti zad, začala s ním do Pastelky chodit cvičit. Dlouho ale nezůstala jen návštěvníkem centra, ale postupně se začala zajímat, jak to vlastně uvnitř takové neziskové organizace chodí a zanedlouho se podívala pod pokličku dotacím. Její zájem o chod rodinného centra sílil a v roce 2011 poté, co se jí narodilo druhé dítě, se do čela tehdejšího občanského sdružení postavila sama. Spojení práce v rodinném centru s výchovou dětí se ukázalo jako ideální. „Dostala jsem možnost pracovat velmi pozvolna a s oběma dětmi nablízku. Bylo o ně díky nabízeným programům dobře postaráno - v místě, kde na prvním místě jsou vždy děti. Pro mě to bylo nejlepší skloubení práce a rodiny, které jsem si kdy dokázala představit,“ libuje si Alena Stejskalová.

V roce 2011 v Pastelce zažádali o svůj první velký projekt „Práce a rodina v Brně-Líšni“ z Evropského sociálního fondu. A vyšlo to. „Byla to úžasná práce, která naše rodinné centrum posunula o velký krok dopředu,“ vzpomíná na projekt Alena Stejskalová. V Rodinném centru díky spolupráci s místní radnicí otevřeli Školku Pastelka, sepsali zprávu o rodině v Brně-Líšni, organizovali debaty k Rodinné politika v Brně-Líšni, povedlo se také zrealizovat sociologický průzkum na téma spokojenost rodin. Pastelka poskytovala i poradenství ženám ohroženým na trhu práce.

2

Jedna z letošních akcí RC Pastelka – Včelí den dětí - přiblížila dětem život a význam včel. Foto: Iva Drápelová

 

Když dochází evropské peníze a energie

 

Jak to tak ale u mnohých neziskových organizací bývá, v roce 2014 projekt skončil a s ním i přísun větších financí. V tu chvíli stála Alena Stejskalová před rozhodnutím co dál: „Centrum si na svoje vlastní aktivity víceméně vydělá, ale na vedení a na další rozvoj už nic nezbývá. A znovu jsem se proto dostala k otázce, jak vlastně fungují neziskovky. Měla jsem jednu zavedenou, ale jak ji udržet dlouhodobě?“. V té době se potýkala s otázkami, jak zajistit, aby její kolegyně stále neodcházely jen kvůli tomu, že jim nestačí finance. Protože co byl dobrý přivýdělek při rodičovské dovolené, už najednou nestačí. Jak zajistit finance na vedení a rozvoj?

A do toho všeho cítila, že jí dochází energie. V tom momentě se rozhodla navštívit rekvalifikační kurz Manažer neziskové a příspěvkové organizace. „Hned první dvoudenní seminář s paní Medlíkovou a panem Šedivým byl jak balzám. Dlouho se mi nestalo, že bych z některých lektorů byla tak moc nadšená. Neobjevila jsem Ameriku, ale dostala jsem na věci a na problémy úplně jiný pohled. A některé mé zkušenosti z praxe dostaly jméno. Bylo to, jak když se Vám podaří poskládat puzzle, které už Vám dlouho leželo rozsypané na stole,“ vzpomíná Alena a na závěr dodává:

„Nemůžu opominout ani sdílení zkušeností s ostatními rekvalifikanty, které mě vedlo k tomu, že je to vlastně dobré. Že jdu já i naše rodinné centrum dobrým směrem. Jen musím trochu změnit myšlení a podívat se na tu naši, teď už středně velkou neziskovku, jako na malou firmu. Protože pokud chcete některé věci dělat dlouhodobě, není možné je dělat pouze dobrovolně a pokud chcete udržet kvalitu, nejde to každý rok s novými lidmi. U toho všeho musí být na prvním místě poslání organizace. I díky absolvování rekvalifikačního kurzu se o tohle teď snažím.“

Zdroj: Rodinné centrum Pastelka

 


Rekvalifikační kurz Manažer neziskové a příspěvkové organizace pro Vás otevíráme opět v září! Více informací a možnost přihlásit se najdete na našem webu.

 

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR