10
říjen
2016
sdfg

Divadlo ABC rozezněl první Koncert pro uši

2. října skončila série událostí po celé ČR v rámci pátého ročníku festivalu Týden komunikace osob se sluchovým postižením. Festival navázal na Týden sluchově postižených ve Zlínském kraji. Novinkou letošního ročníku byl unikátní charitativní Koncert pro uši – první simultánně přepisovaný koncert u nás. Výtěžek z akce, kde mimo jiné vystoupil po roční pauze Tomáš Klus, putuje na tlumočnické služby mimo sociální službu.

Pořadatelem koncertu je spolek ORBI PONTES, který při této příležitosti odhalil také tematický kalendář NENÍ TICHO JAKO TICHO. Výtěžek z prodeje fotografií Jana Kvardy je určen na podporu Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel. Během Týdne byla odborníky prezentována aktuální data týkající se sluchového postižení. Specifikace komunikace neslyšících a tlumočení do znakového jazyka vysvětlila Pavlína Spilková organizace SNN v ČR, z.s. Jana Lapčáková z Klubu přátel červenobílé hole přinesla příklad dobré praxe péče z o hluchoslepé osoby v Německu.

Mgr. Šárka Prokopiusová, viceprezidentka ASNEP, z.s. a prezidentka SNN v ČR, z.s., vyhlásila Kampaň za snížení hlasitosti doprovodných zvuků. „V současné době je rozdíl mezi sdělením moderátora či herce a zvukového pozadí pouze 10-15 dB. Abychom dobře rozuměli, ideální rozdíl zvuků je 20 – 25 dB. Zvukové pozadí, kterým bývá hudba ve filmech, seriálech a dokumentech, je zbytečně hlasité a ruší srozumitelnost řeči.“ Cílem Týdne komunikace osob je šířit osvětu v oblasti sluchového postižení, bořit bariéry v komunikaci, šířit pravidla komunikace a propagovat komunikační prostředky – jako jsou simultánní přepis a tlumočení do znakového jazyka.

Zdroj: ORBI PONTES

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR