10
říjen
2016
sdfg

Lobbing za neziskovky v USA – výzvy a východiska

Alan Abramson, profesor managementu v nevládním sektoru z Univerzity George Masona ve Virginii, publikoval v jednom z letošních čísel Chronicle of Philanthropy svůj názor na prosazování zájmů neziskového sektoru v USA - jako celku a na federální úrovni. Tvrdí, že tři hlavní střešní organizace, které ve Státech zájmy neziskovek hájí - Council on Foundations, National Council of Nonprofits a Independent Sector, toho za poslední léta mnoho neprosadily – myslí tím zejména více financí na práci neziskovek z federálního rozpočtu. Abramson se snaží vysvětlit proč.

1

A. Abramson představuje v článku tipy na účinnější prosazování zájmů neziskových organizací. Foto: PixaBay


Jednak považuje advokační činnosti za podfinancované, a to zejména díky menším organizacím, které na „advocacy“ přispívají mnohem méně a „vezou“ se tak na úsilí velkých amerických nevládek. Dalším důvodem je podle něj to, že zákonodárci a politici ve Washingtonu (a Američané obecně) považují korporátní sektor za nepoměrně důležitější – díky tomu, že se chová tržně, mají za to, že je efektivnější, vytváří bohatství a respektuje svobodu volby. Princip fungování a existence neziskovek nemá žádný jasně formulovatelný základ, na kterém by byla podobná shoda. Další důvod je zcela objektivní – tvrdá čísla říkají, že neziskovky tvoří 5-10 procent americké ekonomiky oproti 75 procentům, které se vztahují k podílu byznysu. A Abrams přidává ještě další dva důvody: zákon ve Spojených státech omezuje lobbistické aktivity většině nevládek a úplně jim zakazuje politickou činnost (byť by to bylo jen vyjádření podpory určitému kandidátovi/kandidátce).

Profesor Abrams v článku přichází s několika možnými recepty na změnu: apeluje na lídry organizací občanské společnosti, aby nevynechali žádnou příležitost k vysvětlování významu neziskovek pro společnost (v rámci tohoto apelu zmiňuje koncept vyvolání představy „dne bez neziskovek“ u veřejnosti – pro zdůraznění nezastupitelné funkce, kterou neziskovky v každé komunitě mají). Abrams vyzývá k lepšímu propojení národní a lokální úrovně neziskovek a jejich platforem a zároveň k tomu, aby platformy byly aktivní v obhajování specifických témat, na která se nevládky soustřeďují – pak je lobbing srozumitelnější. Zároveň považuje za důležité vytvořit koncept federálního „rozpočtu na nevládky“ (po vzoru „rozpočtu na obranu“) na kterém by byla shoda napříč sektorem a který by pak sektor ve Washingtonu prosazoval.

Článek profesora Abramse obsahující celkem pět východisek jak lépe prosadit zájmy neziskového sektoru (z nichž některá jsou jistě inspirativní i pro české neziskovky) je k nalezení na webu Chronicle of Philanthropy.

Autor: Tomáš Knaibl, NGO Liaison, Velvyslanectví USA v Praze

Zdroj: Chronicle of Philanthropy, Březen 2016

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR