10
říjen
2016
sdfg

Poslední kvartál – zkouška finančního řízení

Třetí čtvrtletí kalendářního roku končí. V průběhu října byste měli mít k dispozici přehled o čerpání rozpočtů v jednotlivých projektech či službách. Samozřejmostí je i přehled za organizaci jako takovou - a to za první tři kvartály.

 

A jdeme do finále!

 

Máte jej? Jestli ne, je to kvůli tomu, že se spoléháte na intuici a dobrý odhad? Odvážnému štěstí přejeme. Nebude to ale spíš tak, že finanční řízení vaší organizace není systémovou záležitostí? Tušíte, že to bude tím důvodem, ale nejste si jisti? Tak namátkou:

  • evidence čerpání vedete ve spoustě pomocných dokumentů,
  • zdlouhavě čekáte na přehledy čerpání za jednotlivé služby či projekty,
  • a stejně tak na to, až účetní vše přeúčtuje.

Nachytali jsme vás na hruškách? Čtěte tedy dál.

 

Víte, co bylo?

 

V předchozím odstavci zmiňujeme přehledy čerpání za jednotlivé projekty či služby. Co tím myslíme? Že dva tři měsíce před koncem roku (či projektu) je potřeba mít k dispozici detailní přehled o čerpání každého rozpočtu. Hrubá čísla nyní přestávají platit.

Předpokládáme, že zájmem organizace je maximalizovat čerpání z každého přiděleného rozpočtu. Málokdy se stane, že rozpočet lze dočerpat přesně podle toho, jak byl naplánován. Položte si proto tyto otázky. A rovnou se na ně pokuste i odpovědět:

  • Komunikujete s poskytovatelem dotace či daru o možných změnách v čerpání?
  • Víte, jestli můžete peníze původně určené například na nákup služeb přesunout tak, abyste z nich mohli zaplatit mzdové náklady, anebo naopak?
  • Umožní vám poskytovatel dotace pořídit ze získané dotace ještě počítač, který jste původně plánovali koupit na začátku roku, ale stále jste k tomu nedostali?
  • Nebude případný nákup považován za nehospodárný výdaj?
  • A co odměny pro vaše lidi? Celý rok tvrdě pracovali, vám se podařilo ušetřit na nákupu služeb, můžete jim z dotace nebo z daru proplatit odměnu?

Další otázky i odpovědi čtěte v celém článku na portálu Účetnictvíproneziskovky.cz.

Za portál ucetnictviproneziskovky.cz

Martin Ježek a Petr Jun

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR