12
prosinec
2016
sdfg

Barack Obama – nový lídr neziskovek?

Alex Daniels, novinář z amerického Chronicle of Philanthropy ve svém článku v říjnovém čísle odhaduje, kam povedou kroky Baracka Obamy ve chvíli, kdy opustí Bílý dům. Vzhledem k Obamově minulosti jako komunitního aktivisty (jeho práce pro Developing Communities Project v Chicagu měla velký vliv na jeho smýšlení a kariéru) i jeho dřívějšího členství ve správních radách několika nadací, se dá očekávat, že odcházející americký prezident se stane nejvlivnějším advokátem občanské společnosti v USA i ve světě.

1

Barack Obama má podle mnohých ambice stát se ještě mnohem výraznější osobností občanského sektoru. Foto: PixaBay


Nasvědčují tomu i jeho prezidentské iniciativy jako například vytvoření Úřadu pro sociální inovace a občanskou participaci (Office of Social Innovation and Civic Participation), který spojuje korporátní sektor, nevládní organizace a veřejné činitele, a ti pak společně pracují na novátorských řešeních různých společenských a sociálních problémů.

Obama je i aktivním filantropem - finanční prémii ve výši 1,4 milionu dolarů za Nobelovu cenu míru, kterou obdržel v roce 2009, rozdělil mezi deset neziskovek, patřily mezi ně například Hispanic Scholarship Fund (organizace rozdělující stipendia hispánským studentům) nebo Fisher House (zajišťuje ubytování při nemocnicích rodinám vojenských veteránů). Autor článku uvádí, že Obama se svou manželkou Michelle každoročně darují okolo 15% svého společného příjmu.

Článek cituje Dianu Avivovou, ředitelku americké nevládky Feeding America: „Jakmile Obama opustí Bílý dům, jeho telefon nepřestane vyzvánět. Všechny organizace jej budou chtít do své správní rady“.

Daniels zmiňuje oblasti, kam odcházející prezident bude soustředit svůj zájem. S velkou pravděpodobností půjde o problematiku aktivizace a občanského zapojení upozaděných a znevýhodněných společenských skupin, o rozvoj chudých částí světa, zejména Afriky (i vzhledem k Obamově vazbě na Keňu) a také pomoci v jeho domovském městě Chicagu, jež je v některých svých částech sužováno chudobou a související vysokou kriminalitou. Obama podle Danielse klade velký důraz na měření dopadu práce organizací občanské společnosti, na podrobné zpracovávání dat se zaměřil i už zmíněný Office of Social Innovation and Civic Participation.

Autor: Tomáš Knaibl, NGO Liaison, Velvyslanectví USA v Praze

Zdroj: Chronicle of Philanthropy, ročník 28, číslo 12, říjen 2016

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR