2
březen/duben
2017
sdfg

Znáte svoje lidi?

Za každou aktivitou neziskové organizace hledej člověka – tak by se dalo shrnout to nejdůležitější na cestě k úspěšné neziskové organizaci. Bez lidí a řádné péče o ně totiž nikdy stabilní organizaci nepostavíte. Víte, kdo jsou vaši lidé a co pro ně můžete udělat ještě dnes?

1

Lidé uvnitř a v blízkém okolí jsou absolutním základem organizace - nepodceňujte je! Foto: PixaBay

 

Zapojte správní a dozorčí orgány

 

Každá nezisková organizace má své správní a dozorčí orgány. Přemýšlejte o tom, jak vám tito lidé mohou svou expertízou pomoci k růstu organizace a jejímu rozvoji. Působí ve svých firmách? Otevřete si s nimi cestu k firemním dárcům. Využijte pro-bono expertízy jejich kolegů, od marketingu, přes finanční řízení, až po právo. Přemýšlejte společně nad aktivitami nad rámec povinností ze stanov – oddanější dobrovolníky nenajdete, využijte této příležitosti pro organizaci.

 

Investuje do týmu maximum

 

Vaši lidé jsou základ. Kolik ale investujete do jejich motivace, růstu, rozvoje a také odpočinku? Odchod zkušených lidí a jejich nahrazování novými není jen o ztrátě know-how, ale také o nutné investici do nalezení a zapojení jejich nástupců. Investujte do lidí! Do jejich osobního rozvoje, do posílení jejich role v organizaci. Podporujte jejich inovativnost a motivaci, ptejte se jich na názor, naslouchejte jim. Nechte je růst s organizací a organizaci s nimi.

 

Najděte si své dobrovolníky

 

Dobrovolníci nejsou zadarmo! Dávají vám svůj čas, vy do nich na oplátku musíte investovat své kapacity, případně i finanční prostředky. Ty se vám ale mnohonásobně vrátí při kvalitním managementu a dobrovolnické strategii. Řeč není jen o manuálním dobrovolnictví, ale i o krátkodobém a dlouhodobém expertním dobrovolnictví, českých i zahraničních stážích. Je kapacita vašeho týmu nedostatečná? Rozhlédněte se kolem sebe - lidé vám rádi dají svůj čas, když je dokážete oslovit! Buďte vždy připraveni s nabídkou, musíte vědět, co potřebujete.

 

Budujte silné vztahy s podporovateli

 

Nezáleží na tom, jestli vás podporují individuální malí dárci, velcí individuální donoři, nebo instituce – základem úspěchu je umět si s nimi vybudovat kvalitní dlouhodobé vztahy. Být transparentní, otevření, proaktivní. Jedině tak dosáhne vaše organizace na stabilní finanční zázemí, se kterým už dokáže překonat ledajaké krize.

 

Tipy redakce na dobrovolníky i profesionály: kde hledat posily pro vaši organizaci?

 

Pro hledání dobrovolníků můžete využít ověřené možnosti, které nabízí například portál Dobrovolník.cz propojováním s individuálním a firemním dobrovolnictvím. Hledáte expertní dobrovolníky na drobné práce? Vyzkoušejte web Umsemumtam.cz. Za 5 let svého působení pomohl splnit více než 1100 dobrovolnických výzev.

S novou aplikací Profinaut přišla společnost LMC, provozovatel portálu Jobs.cz. Aplikace vám umožní najmout na svůj projekt nejlepší experty v oboru. Ti jsou navíc leckdy připraveni věnovat svou práci neziskovým organizacím i pro bono. Od stejné společnosti pochází také portál Easytask.cz, který vás na malých projektech propojí za rozumné finance se spoustou expertů s člověkem s aktuálně volnou kapacitou. Širokou škálu ověřených profesionálů vám také nabídne portál navolnenoze.cz.

A pokud už jste také přišli na to, že svěží mezinárodní pohled je pro organizaci k nezaplacení, využijte program Erasmus+. Ten propojuje mladé lidi z celé Evropy, kteří mají chuť získat zkušenosti během krátkodobých i dlouhodobých studijních, pracovních a dobrovolnických pobytů.

Šťastný lov!

Autor: Libor Marek, Nadace Neziskovky.cz

verze pro tisk
  zpět
CHCI VĚDET CO JE NOVÉHO VE SVĚTĚ NEZISKOVEK
Chci dostávat novinky emailem.


Kdo jsem?


 odhlásit odběr

PARTNEŘI SVĚTA NEZISKOVEK

partner ČSOBpartner AVPO ČR